Kapitalfond dømt til at betale millionerstatning efter salg af softwarefirmaet Tia Technology: Køber blev snydt

Kapitalfonden DKA Capital skal betale et trecifret millionbeløb i erstatning til EQT, der i 2014 købte Tia Technology af DKA.

Artikel top billede

Kapitalfonden DKA Capital skal betale et trecifret millionbeløb i erstatning til kapitalfonden EQT som kompensation for at have købt katten i sækken med købet af Tia Technology i 2014 for en halv milliard kroner, skriver Børsen.

“Vi er tilfredse med, at voldgiftsretten har givet os medhold. Vi er glade for, at sagen nu er afsluttet,” siger Rikke Kjær Nielsen, der i EQT har været ansvarlig for opkøbet, til avisen.

Slagsmål

De to kapitalfonde har været i slagsmål længe.

Tia Technology var i tiden op til handlen noget af en guldkalv med stort potentiale.

Men allerede i det første regnskab efter overtagelsen, måtte Tia Technology lægge ryg til et dramatisk fald i driftsresultatet, hvilket førte til, at overskuddet efter skat med et hug faldt fra 30 millioner kroner til blot fem millioner kroner.

EQT anlagde voldgiftssag, da man mente, at de tidligere ejere havde tilbageholdt vigtige oplysninger om selskabets faktiske tilstand, og at prisen derfor skulle have været meget lavere.

Det er dog fortsat uklart, hvad striden egentligt har handlet om. Ifølge Børsen har det centrale punkt været udviklingen af en vigtig software-løsning, som ikke har været færdig.

Tia Technology, der holder til huse i Virum nord for København, leverer software til forsikringsselskaber.

I det senest tilgængelige regnskab - for 2016 - fremgår det, at selskabets omsætning fra 2015 til 2016 dykkede med 25,7 procent til 98 millioner kroner, mens selskabet kom ud med et underskud efter skat på 18,5 millioner kroner.

Rikke Kjær Nielsen siger dog til Børsen, at det 'går rigtigt godt for Tia i dag.'

DKA Capital - tidligere Dansk Kapitalanlæg - ophørte i 2014. Ledende partner Lars Dybkjær er siden gået ind i Gro Capital.

Læs også:

Millionslagsmål ender i retten: Kapitalfond føler sig snydt efter køb af dansk it-virksomhed

Tidligere topchef for HP Danmark færdig som CEO efter kun et år på posten - forlader Tia midt i juridisk slagsmål

Softwarehus skovler penge ind på forsikringsløsninger

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S