Det store spørgsmål: Skal du opgradere til Windows Server 2019 eller hellere vente?

Microsoft er på trapperne med Windows Server 2019, hvori nogle af slagnumrene er containere og ‘hyperconverged’. Det store spørgsmål er selvfølgelig: Skal du opgradere eller vente?

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft er på trapperne med Windows Server 2019, som selskabet netop har sendt i preview som forløber til den store lancering senere på året.

Previewet giver indblik i, hvad Windows Server 2019 - der er første store Server-udgave siden Windows Server 2016 - kommer til at indeholde.

Den nye udgave kommer således til at rumme integration Microsofts nye management-platform, Project Honolulu, som vil gøre det muligt at arbejde i Azure og Windows Server fra samme browser-baserede interface.

Ifølge Microsoft bliver desuden nemmere integration med Azure Backup, file-synkronisering og lignende.

Ifølge Microsoft er der desuden på baggrund af ønsker fra brugerne i udviklingen blevet lagt vægt på tre områder: Sikkerhed, applikations-platformen og hyperconverged infrastructure.
På sikkerhedsområdet lancerer selskabets Linux VM-support af den virtuelle Shielded-løsning.

Hertil kommer, at Windows Defender Advanced Threat Protection vil blive indbygget i Windows Server 2019.

Den nye Windows Server-udgave sigter også efter at reducere Server Core-containeren med en tredjedel fra i dag fem gigabyte, hvilket vil give udviklere, der arbejder med containere, kraftigt forbedret perfomance.

Og så har vi det open source-baserede Kubernetes, som ifølge Microsoft vil komme til at indeholde ‘markante forbedringer indenfor computing, storage og netværk.’

Skal du så opgradere?

Det store spørgsmål er nu selvfølgelig, om du skal opgradere straks eller vente?

Svaret er ikke ligetil, men er du ‘full blown’ Microsoft-bruger med Microsoft-løsninger fra væg til væg (eller næsten) vil det give god mening at opgradere straks, lyder det fra Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Dermed vil du hurtigt kunne høste fordelene af de nye features, hvor ikke mindst det nye Project Honolulu-værktøj kan vise sig anvendeligt for de mange it-afdelinger.

Kræver Windows Server 2019 en refresh af din it-backbone, bør du nok overveje det en ekstra gang. Det er nemlig stadig ret uklart, hvordan Windows Server 2019 vil indvirke på produktions-miljøer.

Ifølge Microsoft er Windows Server 2016 den Server-version, der blev rullet hurtigst ud blandt brugerne, og Windows Server 2016 er generelt ret udbredt og populær.

Det betyder, at mange organisationer nok vil holde fast i Windows Server 2016 et stykke tid endnu.

Hvad skal der til for at du skifter til Windows Server 2019? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS