Det store spørgsmål: Skal du opgradere til Windows Server 2019 eller hellere vente?

Microsoft er på trapperne med Windows Server 2019, hvori nogle af slagnumrene er containere og ‘hyperconverged’. Det store spørgsmål er selvfølgelig: Skal du opgradere eller vente?

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft er på trapperne med Windows Server 2019, som selskabet netop har sendt i preview som forløber til den store lancering senere på året.

Previewet giver indblik i, hvad Windows Server 2019 - der er første store Server-udgave siden Windows Server 2016 - kommer til at indeholde.

Den nye udgave kommer således til at rumme integration Microsofts nye management-platform, Project Honolulu, som vil gøre det muligt at arbejde i Azure og Windows Server fra samme browser-baserede interface.

Ifølge Microsoft bliver desuden nemmere integration med Azure Backup, file-synkronisering og lignende.

Ifølge Microsoft er der desuden på baggrund af ønsker fra brugerne i udviklingen blevet lagt vægt på tre områder: Sikkerhed, applikations-platformen og hyperconverged infrastructure.
På sikkerhedsområdet lancerer selskabets Linux VM-support af den virtuelle Shielded-løsning.

Hertil kommer, at Windows Defender Advanced Threat Protection vil blive indbygget i Windows Server 2019.

Den nye Windows Server-udgave sigter også efter at reducere Server Core-containeren med en tredjedel fra i dag fem gigabyte, hvilket vil give udviklere, der arbejder med containere, kraftigt forbedret perfomance.

Og så har vi det open source-baserede Kubernetes, som ifølge Microsoft vil komme til at indeholde ‘markante forbedringer indenfor computing, storage og netværk.’

Skal du så opgradere?

Det store spørgsmål er nu selvfølgelig, om du skal opgradere straks eller vente?

Svaret er ikke ligetil, men er du ‘full blown’ Microsoft-bruger med Microsoft-løsninger fra væg til væg (eller næsten) vil det give god mening at opgradere straks, lyder det fra Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Dermed vil du hurtigt kunne høste fordelene af de nye features, hvor ikke mindst det nye Project Honolulu-værktøj kan vise sig anvendeligt for de mange it-afdelinger.

Kræver Windows Server 2019 en refresh af din it-backbone, bør du nok overveje det en ekstra gang. Det er nemlig stadig ret uklart, hvordan Windows Server 2019 vil indvirke på produktions-miljøer.

Ifølge Microsoft er Windows Server 2016 den Server-version, der blev rullet hurtigst ud blandt brugerne, og Windows Server 2016 er generelt ret udbredt og populær.

Det betyder, at mange organisationer nok vil holde fast i Windows Server 2016 et stykke tid endnu.

Hvad skal der til for at du skifter til Windows Server 2019? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect