Nu skal alle danske virksomheder afgøre, om de vil bruge Amazons markedsplads eller ej: "Det er da klart, at det også er sådan lidt puha, for det er ukendt land, ikke?"

Når Amazons markedsplads rammer det danske marked, skal danske virksomheder overveje, om de tør overlade deres salg til den amerikanske gigant.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på fordelene og ulemperne ved Amazons markedsplads
  • Læs hvorfor den danske iværksætter Kenneth Tram har set sig varm på Amazons platform
  • Hør også hvorfor danske Proshop ikke vil gøre brug af Amazons markedsplads
979
5 min
Hvis Amazons gigantiske e-handels-forretning er på vej til Danmark, som mange mennesker forudser, kommer danske virksomheder i de kommende år til at stå over for et stort og afgørende valg:

Vil de gøre brug af Amazons populære markedsplads eller ej?

Amazons markedsplads har gennem de seneste år været et af den amerikanske gigants hurtigst-voksende forretningsområder.

På markedspladsen kan e-handels-butikker gøre brug af Amazons platform til at sælge deres produkter, hvis de til gengæld afleverer en del af deres omsætning til Amazon. 

En af de danske virksomheder, der allerede i dag overvejer at bruge Amazons markedsplads, er den danske virksomhed Phoamy, som udvikler vindhætter til smartphone-headset.

 "Vi har planer om at begynde at sælge Phoamy på Amazons

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S