Nu skal alle danske virksomheder afgøre, om de vil bruge Amazons markedsplads eller ej: "Det er da klart, at det også er sådan lidt puha, for det er ukendt land, ikke?"

Når Amazons markedsplads rammer det danske marked, skal danske virksomheder overveje, om de tør overlade deres salg til den amerikanske gigant.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på fordelene og ulemperne ved Amazons markedsplads
  • Læs hvorfor den danske iværksætter Kenneth Tram har set sig varm på Amazons platform
  • Hør også hvorfor danske Proshop ikke vil gøre brug af Amazons markedsplads
979
5 min
Hvis Amazons gigantiske e-handels-forretning er på vej til Danmark, som mange mennesker forudser, kommer danske virksomheder i de kommende år til at stå over for et stort og afgørende valg:

Vil de gøre brug af Amazons populære markedsplads eller ej?

Amazons markedsplads har gennem de seneste år været et af den amerikanske gigants hurtigst-voksende forretningsområder.

På markedspladsen kan e-handels-butikker gøre brug af Amazons platform til at sælge deres produkter, hvis de til gengæld afleverer en del af deres omsætning til Amazon. 

En af de danske virksomheder, der allerede i dag overvejer at bruge Amazons markedsplads, er den danske virksomhed Phoamy, som udvikler vindhætter til smartphone-headset.

 "Vi har planer om at begynde at sælge Phoamy på Amazons

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S