Nu skal alle danske virksomheder afgøre, om de vil bruge Amazons markedsplads eller ej: "Det er da klart, at det også er sådan lidt puha, for det er ukendt land, ikke?"

Når Amazons markedsplads rammer det danske marked, skal danske virksomheder overveje, om de tør overlade deres salg til den amerikanske gigant.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på fordelene og ulemperne ved Amazons markedsplads
  • Læs hvorfor den danske iværksætter Kenneth Tram har set sig varm på Amazons platform
  • Hør også hvorfor danske Proshop ikke vil gøre brug af Amazons markedsplads
979
5 min
Hvis Amazons gigantiske e-handels-forretning er på vej til Danmark, som mange mennesker forudser, kommer danske virksomheder i de kommende år til at stå over for et stort og afgørende valg:

Vil de gøre brug af Amazons populære markedsplads eller ej?

Amazons markedsplads har gennem de seneste år været et af den amerikanske gigants hurtigst-voksende forretningsområder.

På markedspladsen kan e-handels-butikker gøre brug af Amazons platform til at sælge deres produkter, hvis de til gengæld afleverer en del af deres omsætning til Amazon. 

En af de danske virksomheder, der allerede i dag overvejer at bruge Amazons markedsplads, er den danske virksomhed Phoamy, som udvikler vindhætter til smartphone-headset.

 "Vi har planer om at begynde at sælge Phoamy på Amazons

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job