Nu skal alle danske virksomheder afgøre, om de vil bruge Amazons markedsplads eller ej: "Det er da klart, at det også er sådan lidt puha, for det er ukendt land, ikke?"

Når Amazons markedsplads rammer det danske marked, skal danske virksomheder overveje, om de tør overlade deres salg til den amerikanske gigant.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på fordelene og ulemperne ved Amazons markedsplads
  • Læs hvorfor den danske iværksætter Kenneth Tram har set sig varm på Amazons platform
  • Hør også hvorfor danske Proshop ikke vil gøre brug af Amazons markedsplads
979
5 min
Hvis Amazons gigantiske e-handels-forretning er på vej til Danmark, som mange mennesker forudser, kommer danske virksomheder i de kommende år til at stå over for et stort og afgørende valg:

Vil de gøre brug af Amazons populære markedsplads eller ej?

Amazons markedsplads har gennem de seneste år været et af den amerikanske gigants hurtigst-voksende forretningsområder.

På markedspladsen kan e-handels-butikker gøre brug af Amazons platform til at sælge deres produkter, hvis de til gengæld afleverer en del af deres omsætning til Amazon. 

En af de danske virksomheder, der allerede i dag overvejer at bruge Amazons markedsplads, er den danske virksomhed Phoamy, som udvikler vindhætter til smartphone-headset.

 "Vi har planer om at begynde at sælge Phoamy på Amazons

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,