Ni meget udbredte (og dyre) outsourcing-fejl, som mange begår - har du styr på dit projekt?

Selvom danske virksomheder i dag er langt mere modne og erfarne, når det kommer til it-outsourcing, er der stadig en række kostbare fejl, der går igen. Gør du dig skyldig i de ni følgende faldgruber, når du outsourcer?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • 9 kritiske faldgruber når man outsourcer it
1.862
9:30 min
Kunderne er gået fra at outsource 'problemerne’ væk til at blive langt skarpere og målbevidste i forhold til, hvordan og hvad der skal outsources. I dag handler det om at styrke en forretningen, der ikke blot skal understøttes med it, men hvor hele forretningsgrundlaget i mange tilfælde er it og kræver digitalisering.

Her udgør it-outsourcing fortsat en helt central del af værktøjskassen, når man skal optimere og effektivisere forretningen. Flere undersøgelser peger da også på, at danske virksomheder outsourcer i stor stil.

Men selv om mange danske virksomheder - store som små - har været på en modningsrejse, hvor professionalismen omkring at indgå og håndtere it-outsourcing, er højnet gevaldigt, er der fortsat rum for forbedringer. 

Da det både tager tid og ressourcer at indgå i en outsourcingproces og udbyde it-opgaver, er der et stort potentiale i at undgå elementære faldgruber, når man skal håndtere sine it-aftaler.

Her er ni faldgruber og fejl, som mange begår, når de outsourcer deres it.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS