It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

It-fagforbundet Prosa varsler sympatistrejke i Statens It fra 23. april.

Artikel top billede

En række it-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet i sympatistrejke, hvis konflikten på det offentlige arbejdsmarked eskalerer til strejke.

De pågældende it-folk er organisateret i it-fagforbundet Prosa.

“Prosa støtter op om den kommende konflikt på det offentlige område ved at varsle sympatistrejke på Statens It,” lyder det fra fagforbundet.

Her peger man på, at man nu ‘siger samlet fra’ og at ‘nok er nok.’

Statens It betjener i dag 12 ministerier og omkring 15.000 af statens i alt 34.000 ansatte med it.

Ifølge forbundet har fagforbundet ‘så mange medlemmer,’ der arbejder i Statens It, at det vil ‘svække konflikten, hvis vi ikke er med.’

Det er ifølge forbundet de ansatte i Statens It, der selv har vedtaget at gå i sympatistrejke for at bakke om blandt andet betalt frokostpause.

Prosa betaler til gengæld konfliktstøtte til de pågældende ansatte.

Forbundsekretær Morten Rønne mener, at det er 'vigtigt, sejt og naturligt,' at forbundets medlemmer 'slås side om side med deres kolleger.'

“Prosas medlemmer står har valgt aktivt at kæmpe i sympati med resten af de offentlige ansatte. Vi står stærkest, når vi holder sammen og kæmper side om side – og det er vigtigt nu – det er nemlig velfærdssamfundet vi slås for og prøver at forsvare mod regeringens angreb på vores løn- og arbejdsvilkår,” lyder det fra forbundssekretær Morten Rønne.

Ifølge Prosa har it-professionelle, der er ansat i staten, mulighed for at vælge mellem overenskomst med Prosa eller HK.

Inden for de enkelte områder ‘vinder’ det fagforbund med den overenskomst, som flest it-ansatte vælger.

Læs også:

Prosa: It-arbejdsmarkedet fungerer ikke ordentligt - sådan får vi det til at hænge sammen

Computerworld-læsere om løn i det offentlige: Er kortere arbejdstid virkelig vigtigere end en fed hyre?

"Det er politikerne, der bryder loven og folk som os, der prøver at redde loven"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura