It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

It-fagforbundet Prosa varsler sympatistrejke i Statens It fra 23. april.

Artikel top billede

En række it-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet i sympatistrejke, hvis konflikten på det offentlige arbejdsmarked eskalerer til strejke.

De pågældende it-folk er organisateret i it-fagforbundet Prosa.

“Prosa støtter op om den kommende konflikt på det offentlige område ved at varsle sympatistrejke på Statens It,” lyder det fra fagforbundet.

Her peger man på, at man nu ‘siger samlet fra’ og at ‘nok er nok.’

Statens It betjener i dag 12 ministerier og omkring 15.000 af statens i alt 34.000 ansatte med it.

Ifølge forbundet har fagforbundet ‘så mange medlemmer,’ der arbejder i Statens It, at det vil ‘svække konflikten, hvis vi ikke er med.’

Det er ifølge forbundet de ansatte i Statens It, der selv har vedtaget at gå i sympatistrejke for at bakke om blandt andet betalt frokostpause.

Prosa betaler til gengæld konfliktstøtte til de pågældende ansatte.

Forbundsekretær Morten Rønne mener, at det er 'vigtigt, sejt og naturligt,' at forbundets medlemmer 'slås side om side med deres kolleger.'

“Prosas medlemmer står har valgt aktivt at kæmpe i sympati med resten af de offentlige ansatte. Vi står stærkest, når vi holder sammen og kæmper side om side – og det er vigtigt nu – det er nemlig velfærdssamfundet vi slås for og prøver at forsvare mod regeringens angreb på vores løn- og arbejdsvilkår,” lyder det fra forbundssekretær Morten Rønne.

Ifølge Prosa har it-professionelle, der er ansat i staten, mulighed for at vælge mellem overenskomst med Prosa eller HK.

Inden for de enkelte områder ‘vinder’ det fagforbund med den overenskomst, som flest it-ansatte vælger.

Læs også:

Prosa: It-arbejdsmarkedet fungerer ikke ordentligt - sådan får vi det til at hænge sammen

Computerworld-læsere om løn i det offentlige: Er kortere arbejdstid virkelig vigtigere end en fed hyre?

"Det er politikerne, der bryder loven og folk som os, der prøver at redde loven"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS