It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

It-fagforbundet Prosa varsler sympatistrejke i Statens It fra 23. april.

Artikel top billede

En række it-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet i sympatistrejke, hvis konflikten på det offentlige arbejdsmarked eskalerer til strejke.

De pågældende it-folk er organisateret i it-fagforbundet Prosa.

“Prosa støtter op om den kommende konflikt på det offentlige område ved at varsle sympatistrejke på Statens It,” lyder det fra fagforbundet.

Her peger man på, at man nu ‘siger samlet fra’ og at ‘nok er nok.’

Statens It betjener i dag 12 ministerier og omkring 15.000 af statens i alt 34.000 ansatte med it.

Ifølge forbundet har fagforbundet ‘så mange medlemmer,’ der arbejder i Statens It, at det vil ‘svække konflikten, hvis vi ikke er med.’

Det er ifølge forbundet de ansatte i Statens It, der selv har vedtaget at gå i sympatistrejke for at bakke om blandt andet betalt frokostpause.

Prosa betaler til gengæld konfliktstøtte til de pågældende ansatte.

Forbundsekretær Morten Rønne mener, at det er 'vigtigt, sejt og naturligt,' at forbundets medlemmer 'slås side om side med deres kolleger.'

“Prosas medlemmer står har valgt aktivt at kæmpe i sympati med resten af de offentlige ansatte. Vi står stærkest, når vi holder sammen og kæmper side om side – og det er vigtigt nu – det er nemlig velfærdssamfundet vi slås for og prøver at forsvare mod regeringens angreb på vores løn- og arbejdsvilkår,” lyder det fra forbundssekretær Morten Rønne.

Ifølge Prosa har it-professionelle, der er ansat i staten, mulighed for at vælge mellem overenskomst med Prosa eller HK.

Inden for de enkelte områder ‘vinder’ det fagforbund med den overenskomst, som flest it-ansatte vælger.

Læs også:

Prosa: It-arbejdsmarkedet fungerer ikke ordentligt - sådan får vi det til at hænge sammen

Computerworld-læsere om løn i det offentlige: Er kortere arbejdstid virkelig vigtigere end en fed hyre?

"Det er politikerne, der bryder loven og folk som os, der prøver at redde loven"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job