Dansk datacenterchef er klar med millioninvestering i overskudsvarme, hvis elafgift fjernes i ny energiaftale: "Der er ikke noget, jeg hellere vil end at skyde det afsted"

Regeringen har bebudet forhandlinger om en ny energiaftale efter påskeferien. Overskudsvarme er blandt fokusområderne. Interxion står klar med en miljørigtig investering, hvis afgifterne lempes.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Vi har et projekt liggende med professionelle rådgivere og samarbejdspartnere inde over. Så det er bestemt ikke bare varm luft og powerpoints. Projektet er køreklart, og der er ikke noget, jeg hellere vil, end at skyde det afsted.”

Peder Bank er administrerende direktør i Interxion, og han har flittigt blandet sig i debatten om overskudsvarme.

Danske datacentre generer massive mængder af den, men lige nu bliver den ikke brugt til noget. Datacentrene fyrer for gråspurvene.

Det skyldes blandt andet et meget komplekst afgiftsbillede, der afholder datacenteraktørerne fra at foretage de investeringer, der er nødvendige for at sende overskudsvarmen ind i fjernvarmesystemet.

“Nogle måneder er det rentabelt, og andre måneder er det en underskudsforretning. Men eftersom det vil kræve en investering på omkring 25 millioner kroner hos os, så vil det være rart at vide, hvordan rammerne er,” siger Peder Bank til Computerworld.

Regeringen annoncerede i sidste uge, at overskudsvarme bliver et fokusområde i de energiforhandlinger, man forventer at indlede efter påske - og ifølge Peder bank skal der gøres op med elafgiften, hvis datacentrenes overskudsvarme skal udnyttes på stor skala.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job