Dansk datacenterchef er klar med millioninvestering i overskudsvarme, hvis elafgift fjernes i ny energiaftale: "Der er ikke noget, jeg hellere vil end at skyde det afsted"

Regeringen har bebudet forhandlinger om en ny energiaftale efter påskeferien. Overskudsvarme er blandt fokusområderne. Interxion står klar med en miljørigtig investering, hvis afgifterne lempes.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Vi har et projekt liggende med professionelle rådgivere og samarbejdspartnere inde over. Så det er bestemt ikke bare varm luft og powerpoints. Projektet er køreklart, og der er ikke noget, jeg hellere vil, end at skyde det afsted.”

Peder Bank er administrerende direktør i Interxion, og han har flittigt blandet sig i debatten om overskudsvarme.

Danske datacentre generer massive mængder af den, men lige nu bliver den ikke brugt til noget. Datacentrene fyrer for gråspurvene.

Det skyldes blandt andet et meget komplekst afgiftsbillede, der afholder datacenteraktørerne fra at foretage de investeringer, der er nødvendige for at sende overskudsvarmen ind i fjernvarmesystemet.

“Nogle måneder er det rentabelt, og andre måneder er det en underskudsforretning. Men eftersom det vil kræve en investering på omkring 25 millioner kroner hos os, så vil det være rart at vide, hvordan rammerne er,” siger Peder Bank til Computerworld.

Regeringen annoncerede i sidste uge, at overskudsvarme bliver et fokusområde i de energiforhandlinger, man forventer at indlede efter påske - og ifølge Peder bank skal der gøres op med elafgiften, hvis datacentrenes overskudsvarme skal udnyttes på stor skala.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS