Dansk datacenterchef er klar med millioninvestering i overskudsvarme, hvis elafgift fjernes i ny energiaftale: "Der er ikke noget, jeg hellere vil end at skyde det afsted"

Regeringen har bebudet forhandlinger om en ny energiaftale efter påskeferien. Overskudsvarme er blandt fokusområderne. Interxion står klar med en miljørigtig investering, hvis afgifterne lempes.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Vi har et projekt liggende med professionelle rådgivere og samarbejdspartnere inde over. Så det er bestemt ikke bare varm luft og powerpoints. Projektet er køreklart, og der er ikke noget, jeg hellere vil, end at skyde det afsted.”

Peder Bank er administrerende direktør i Interxion, og han har flittigt blandet sig i debatten om overskudsvarme.

Danske datacentre generer massive mængder af den, men lige nu bliver den ikke brugt til noget. Datacentrene fyrer for gråspurvene.

Det skyldes blandt andet et meget komplekst afgiftsbillede, der afholder datacenteraktørerne fra at foretage de investeringer, der er nødvendige for at sende overskudsvarmen ind i fjernvarmesystemet.

“Nogle måneder er det rentabelt, og andre måneder er det en underskudsforretning. Men eftersom det vil kræve en investering på omkring 25 millioner kroner hos os, så vil det være rart at vide, hvordan rammerne er,” siger Peder Bank til Computerworld.

Regeringen annoncerede i sidste uge, at overskudsvarme bliver et fokusområde i de energiforhandlinger, man forventer at indlede efter påske - og ifølge Peder bank skal der gøres op med elafgiften, hvis datacentrenes overskudsvarme skal udnyttes på stor skala.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect