Dansk datacenterchef er klar med millioninvestering i overskudsvarme, hvis elafgift fjernes i ny energiaftale: "Der er ikke noget, jeg hellere vil end at skyde det afsted"

Regeringen har bebudet forhandlinger om en ny energiaftale efter påskeferien. Overskudsvarme er blandt fokusområderne. Interxion står klar med en miljørigtig investering, hvis afgifterne lempes.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Vi har et projekt liggende med professionelle rådgivere og samarbejdspartnere inde over. Så det er bestemt ikke bare varm luft og powerpoints. Projektet er køreklart, og der er ikke noget, jeg hellere vil, end at skyde det afsted.”

Peder Bank er administrerende direktør i Interxion, og han har flittigt blandet sig i debatten om overskudsvarme.

Danske datacentre generer massive mængder af den, men lige nu bliver den ikke brugt til noget. Datacentrene fyrer for gråspurvene.

Det skyldes blandt andet et meget komplekst afgiftsbillede, der afholder datacenteraktørerne fra at foretage de investeringer, der er nødvendige for at sende overskudsvarmen ind i fjernvarmesystemet.

“Nogle måneder er det rentabelt, og andre måneder er det en underskudsforretning. Men eftersom det vil kræve en investering på omkring 25 millioner kroner hos os, så vil det være rart at vide, hvordan rammerne er,” siger Peder Bank til Computerworld.

Regeringen annoncerede i sidste uge, at overskudsvarme bliver et fokusområde i de energiforhandlinger, man forventer at indlede efter påske - og ifølge Peder bank skal der gøres op med elafgiften, hvis datacentrenes overskudsvarme skal udnyttes på stor skala.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S