Konkurrent overtager den konkursramte kursus-virksomhed Skillshouse: "Vi kan selvfølgelig ikke give kurserne væk som julemanden. Men vi vil give en pris, som selv Netto ikke kan konkurrere med om"

Det danske it-kursuscenter Superusers overtager de tilbageværende aktiver i konkursramte Skillshouse. De it-folk, der har betalt for et kursus hos det tidligere Skillshouse, bliver nu tilbudt et erstatningskursus til en god pris, lyder det fra Superusers-chef Brian Eberhardt.

Artikel top billede

(Foto: kursus_projektledelse_750px)

Premium Kun for abonnenter
Aktiverne i den konkursramte it-kursusvirksomhed Skillshouse, er overtaget af Superusers, der også udbyder kurser indenfor it.

Det sker, efter Skillshouse i marts indgav konkursbegæring.

Det kan du læse mere om her: Stor dansk it-kursusudbyder konkurs: Skillshouse drejer nøglen om og indgiver konkursbegæring

Foruden overtagelsen af kunderelationer, it-systemer og diverse fysiske aktiver, ønsker Superusers at hjælpe til med en så skånsom konkurs for Skillshouse som mulig, fortæller direktør og formand Brian Eberhardt til Computerworld.

Han fremhæver, at det ikke mindst handler om at undgå, at hele it-kursusbranchen bliver stillet i et dårligt lys i forbindelse med en pludselig konkurs.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job