Apple præsenterer ny billig-iPad: Vil have fingre i skoleeleverne

En ny og billigere iPad samt en masse ny undervisningssoftware stod på programmet, da Apple tirsdag aften løftede sløret for en række nyheder.

Artikel top billede

Apple præsenterede tirsdag aften en ny og billigere iPad, der især er rettet mod uddannelses-markedet, hvor Apple er i hård konkurrence med Googles billige Chromebook-computere.

Den nye iPad kommer i den billigste 32 gigabyte-udgave til at koste 2799 kroner for almindelige forbrugere, mens uddannelsesinstitutioner får en beskeden rabat og kan købe den for 2687,50 kroner.

Den nye iPad er udstyret med den A10 Fusion-processor, som sidder i Apples iPhone 7, og den understøtter ligeledes Apples digitale blyant, Apple Pencil.

Indtil videre har understøttelsen af Apple Pencil været forbeholdt Apples dyrere iPad Pro, der dog stadigvæk skiller sig ud ved at have mere processorkraft, en større og bedre skærm samt understøttelse af Apples smart-tastatur.

Ønsker du at tilslutte et tastatur til den nye billigere iPad, bliver du således nødt til at bruge et bluetooth-tastatur.

Læs også: Kom indenfor i "folkeskolens" top-moderne it-laboratorium: Her skal fremtidens lærere uddannes

Halter bagefter Chroomebooks

Præsentation skete til en særlig event, som Apple afholdt på en skole i den amerikanske storby Chicago, og Apple havde udelukkende fokus på anvendelsen af Apple-produkter i undervisnings øjemed.

Formålet med eventen har øjensynligt været at vinde klasseværelserne tilbage fra konkurrenterne Google og Microsoft. Ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg sidder Apple blot på 17 procent af uddannelsesmarkedet i USA.

Google har til gengæld forrygende succes med sine Chromebooks i de amerikanske skoler, og ifølge Bloomberg sidder Chromebooks og Android-enheder sammenlagt på 60 procent af det amerikanske uddannelsesmarked, mens maskiner med Microsoft Windows udgør 22 procent af markedet.

Læs også: Medie: Apple vil vinde klasseværelserne tilbage fra Google og Microsoft - nye, billige iPads lanceres tirsdag

Ny software til skoleklasser

Udover den nye iPad løftede Apple også sløret for ny undervisningsorienteret software.

Her i blandt appen Schoolwork, der gør det let for lærerne at dele undervisningsmateriale og dokumenterne med eleverne i en klasse.

Apple præsenterede ligeledes appen Classroom, der gør det muligt for lærerne at administrere elevernes enhederne.

Lærerne kan ifølge Apple bruge appen til at følge med på de enkelte elevers skærme ligesom, at de kan starte specifikke apps og åbne specifikke dokumenter samtidig på elevernes enheder.

Sidst men ikke mindst vil skoler, der er kunder hos Apple få 200 gigabyte gratis iCloud lagerplads til hver enkelt elev.

Alle os andre må dog fortsat til lommerne, hvis vi ønsker mere end de pauvre fem gigabyte som Apple i øjeblikket tilbyder.

Læs også: Undersøgelse af iPads i skoler - gode til spil, dårlige til undervisning

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos