Columbus må til lommerne: Prisen for iStone stiger med 61 millioner kroner

Columbus skal betale 61 millioner kroner mere for svenske iStone end først forventet.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Danske Columbus skal betale 84 millioner svenske kroner mere for svenske iStone end først forventet.

Det skyldes ifølge ITWatch, at det svenske konsulenthus har solid fremgang på de økonomiske nøgletal.

I alt skal Columbuis nu lægge 682 millioner svenske kroner - omkring 499 millioner danske kroner - for det svenske firma.

Columbus-direktør Thomas Honoré siger, at han havde forventet, at Columbus ‘måske’ ville komme til at betale noget mere. Selv om det nu koster nogle penge, er han godt tilfreds.

"Det er godt for Columbus, at Istone er inde i en god gænge og performer godt. De lever op til den business case, som vi har lagt for opkøbet,” siger han.

Columbus og det svenske konsulenthus indgik aftale om fusionen i november. 

Dengang blev det aftalt, at Columbus skulle betale 230 millioner svenske kroner (172 millioner danske kroner) for de første 51 procent af aktierne straks. Købet af de resterende 49 procent aktier fordeles over 2018, 2019 og 2020. Her ligger prisen ikke fast, da den afhænger af forskellige delmål.

Det kan du læse mere om her: Columbus køber svensk it-firma med 600 ansatte: I gang med at overtage iStone.

Læs også: 

Danske Columbus vokser voldsomt - har nu langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark

Columbus-regnskab: Omstilling mod cloud i fuld gang - licenssalg falder dramatisk

Kompetencetørke i Danmark presser Columbus til at ansætte op mod 150 medarbejdere i Indien

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks