Allersidste opdatering på vej: Om en uge er det slut med stor-version af Windows 10 - skynd dig at opdatere

Om en uge er det slut for altid med den første store udgave af Windows 10, som Microsoft efter 29 måneder ikke længere vil supportere.

Artikel top billede

10. april er det slut med den store 1511-udgave af Windows 10, og anvender du denne udgave, er det på høje tid at få opgraderet.

På denne dato udsender Microsoft nemlig den endegyldigt sidste opdatering af Windows 10 1511, som blev udsendt for hele 29 måneder siden som den første af de store såkaldte feature-upgrades til Windows 10.

Den blev udsendt i november 2015 - heraf navnet '1511'.

Det var oprindeligt planen, at Windows 10 1511 skulle være sendt til de evige jagtmarker for et halvt år siden, nemlig 10. oktober i fjor. 

Microsoft udskød således dengang pensioneringen af en række årgange af Windows 10 Enterprise og Windows 10 Education for at give erhvervsbrugerne mere tid til at ‘færdiggøre deres transition til Windows as a Service,” som det dengang lød fra selskabet.

Men på grund af stor efterspørgsel valgte Microsoft i sidste øjeblik at forlænge supporten med seks måneder for erhvervsbrugerne.

For privatbrugerne er der næsten aldrig problemer med Microsoft hyppige opdateringer af Windows 10, som løbende bliver installeret.

Det ser imidlertid anderledes ud for erhvervsbrugerne, hvor hver enkelt opgradering kan udløse en del arbejde, når ændringerne skal implementeres på tværs af hele miljøer.

10. april udsender selskabet også sidste opdatering til Windows 10 1607 i Pro- og Home-versionerne, mens Enterprise- og Education-versionerne vil fortsætte med at modtage sikkerhedsopdateringer til 9. oktober.

Læs også: Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS