Allersidste opdatering på vej: Om en uge er det slut med stor-version af Windows 10 - skynd dig at opdatere

Om en uge er det slut for altid med den første store udgave af Windows 10, som Microsoft efter 29 måneder ikke længere vil supportere.

Artikel top billede

10. april er det slut med den store 1511-udgave af Windows 10, og anvender du denne udgave, er det på høje tid at få opgraderet.

På denne dato udsender Microsoft nemlig den endegyldigt sidste opdatering af Windows 10 1511, som blev udsendt for hele 29 måneder siden som den første af de store såkaldte feature-upgrades til Windows 10.

Den blev udsendt i november 2015 - heraf navnet '1511'.

Det var oprindeligt planen, at Windows 10 1511 skulle være sendt til de evige jagtmarker for et halvt år siden, nemlig 10. oktober i fjor. 

Microsoft udskød således dengang pensioneringen af en række årgange af Windows 10 Enterprise og Windows 10 Education for at give erhvervsbrugerne mere tid til at ‘færdiggøre deres transition til Windows as a Service,” som det dengang lød fra selskabet.

Men på grund af stor efterspørgsel valgte Microsoft i sidste øjeblik at forlænge supporten med seks måneder for erhvervsbrugerne.

For privatbrugerne er der næsten aldrig problemer med Microsoft hyppige opdateringer af Windows 10, som løbende bliver installeret.

Det ser imidlertid anderledes ud for erhvervsbrugerne, hvor hver enkelt opgradering kan udløse en del arbejde, når ændringerne skal implementeres på tværs af hele miljøer.

10. april udsender selskabet også sidste opdatering til Windows 10 1607 i Pro- og Home-versionerne, mens Enterprise- og Education-versionerne vil fortsætte med at modtage sikkerhedsopdateringer til 9. oktober.

Læs også: Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS