Hvad kan bedste betale sig? Her har du fem gode råd, når du skal vurdere økonomien i public cloud

Langt fra alle ender med en god business case, når de regner på at overgå til drift i skyen. Her får du fem gode råd til at vurdere de økonomiske aspekter ved at gå public cloud-vejen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fem gode råd, når du skal vurdere omkostninger i public cloud
  • En forståelse for cloud economics
  • Et overblik over de elementer, du skal have med, når du skal udarbejde en business case for public cloud
2.375
12 min
En af de helt store barrierer for at komme med på en public cloud-sportsvogn, der drøner ned af den tyske Autobahn, er økonomien.

Cloud economics dækker over de principper, omkostninger og fordele, der er forbundet med cloud.

Og det bliver stadigt mere relevant for projektledere og beslutningstagere at få hånd om de omkostninger, der er forbundet med at rykke dele eller hele sin it i en sky.

Den store udfordring er imidlertid, at mange virksomheder mangler den nødvendige modenhed og de rigtige værktøjer, der skal til for at skabe transparens for, hvad tingene kommer til at koste.

Eller den konklusion, de fleste direktører i sidste end er ude efter - bliver det billigere eller dyrere?

For at komme det spørgsmål nærmere, handler det om at være opmærksom på, at cloud er en radikal anderledes måde at drive infrastruktur på, end man måske har været vant til. Her får du fem råd, når du skal se på økonomien i en public cloud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job