Danske Bank måske klar til at dele ejerskabet af MobilePay med de andre banker

Flere af landets banker kan få del i ejerskabet af betalingssuccesen MobilePay. Formand for selskabet, Jesper Nielsen, åbner for "forskellige konstellationer"

Artikel top billede

For et par år siden trak Danske Bank sig sejrrigt ud af mobilbetalingskrigen. De andre banker kapitulerede, efter danskerne ret rydeligt have taget MobilePay til sig, og den oplagte konkurrent Swipp blev efterladt blødende på slagmarken.

Men nu kan der måske være en smule oprejsning på vej til landets andre banker. Danske Bank åbner nemlig, ifølge Børsen, op for, at andre banker på længere sigt kan blive medejere af løsningen.

"Vores tilgang er den, at det, som er bedst for udbredelsen af MobilePay, er det, vi helst vil have. Så vi er også i den sammenhæng åbne over for forskellige konstellationer," siger bestyrelsesformand hos MobilePay, Jepser Nielsen til Børsen.

Læs mere om betalingsmarkedet her: Nu eksploderer bombe under det danske betalingsmarked: Slagsmål mellem banker, start-ups og internetgiganter kommer kunderne til gavn

Formanden sidder dog ikke i dette øjeblik og skriver invitationerne til de andre banker. Han understreger over for erhvervsmediet, at man hos Danske Bank er åben for at tage drøftelsen, men at man ikke endnu er parat til at sælge dele af MobilePay til konkurrenterne.

Læs her om udfordreren til MobilePay: MobilePay tager Apple Pays entre med ophøjet ro: "Vi har en løsning, som både erhvervsvirksomheder og private har meget svært ved at undvære"

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job