AI-forskere råber vagt i gevær over potentiel udvikling af dræberrobotter i Sydkorea

AI-forskere verden over boykotter øjeblikkeligt sydkoreansk universitet, der har indgået samarbejdet med en tvivlsom forsvarsvirksomhed, der kan lede til udviklingenen af dræberrobotter.

Artikel top billede

Et sydkoreansk topuniversitet er blevet boykottet af lang række AI-eksperter verden over, efter det viser sig, at en afdeling på universitet, der blandet andet forsker i kunstig intelligens, har indgået et partnerskab med en tvivlsom forsvarsvirksomhed.

Ifølge skaren af 57 forskere fra 30 lande er det en meget kedelig udvikling, der kan lede til masseødelæggelsesvåben uden nogen form for etiske retningslinjer, skriver Independent.it.

I et åbent brev til Korea Advanced Insitute of Science and Technology (KAIST) bliver det gjort klart, at man ikke længere vil samarbejde med universitet, før udviklingen af autonome våben stoppes.

"Man kan lave masser af gode ting med AI, der redder liv, også i en militær kontekst, men åbent at deklarere, at målet er at udvikle autonome våben med en parter som denne, giver anledning til store bekymringer," udtaler Toby Walsh, der har organiseret boykotten, til The Guardian.

"Det er et meget respekteret universitet, der begynder at samarbejde med en etisk meget tvivlsom partner, der fortsætter med at overtræde internationale normer," fortsætter han.

Præsidenten for KAIST, Sung-Chul Shin, forsvarer sig med, at man slet ikke har nogen intention om at udvikle dødbringende autonome våben eller dræberrobotter, der ikke kan styres meningsfuldt af mennesker.

Læs mere: Eksperter udpeger de værste trusler med kunstig intelligens: "Vi taler om malware på steroider"

Topmøde i næste uge om AI

Brugen af kunstig intelligens med et militært formål, har fået en række forskere til at stille spørgsmålstegn ved nøjagtigheden af sådanne våben og deres evne til at skelne fjender fra venner.

I næste uge afholder FN et møde i Geneve med autonome våben på dagsordenen.

Her er over 20 lande blandt andet gået sammen om at få indført et totalt forbud mod "killer robots".

Forsvarsvirksomheden, Hanwha, som er baggrund for det store opråb blandt AI-forskere, er en af Sydkoreas største våbenproducenter, og producerer, ifølge The Guardian, blandt andet klyngebomber.

Klyngebomber blev i 2008 gjort forbudt ifølge en international aftale, som blev underskrevet i Oslo.

I dag er klyngebomber således forbudt i omkring 120 lande - dog fortsat uden de store nationer USA, Rusland og Kina.

Der er ifølge talsmanden for boykotten i dag allerede eksempler på militærdroner, der teknisk set kan operere fuldstændigt autonomt.

Dette samarbejde ses som endnu et skridt nærmere at åbne en Pandoras boks, der kan blive meget svær at lukke igen.

Den trussel der lurer mod nord for Sydkorea bør heller ikke være en anledning til at kaste sig ud i et sciencefiktion-eventyr med Teminator som forbillede.

"Udviklingen af autonome våben vil forværre sikkerhedssituationen på den Koreanske halvø, ikke forbedre den. Hvis disse våben bliver lavet nogen som helst sted, vil de på et eller andet tidspunkt ende op i Nordkorea, og de vil ikke have nogen kvaler ved at gøre brug af dem mod syd," udtaler Toby Walsh til The Guardian.

Læs mere: Kunstig intelligens bliver guld værd for hackere: “Det bliver billigere og nemmere at være it-kriminel”

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S