Hosting-kæmpen Itadel fyrer topchef Allan Jakobsen: "Vi har valgt at stoppe samarbejdet"

Itadel - det tidligere TDC Hosting - har 'valgt at stoppe samarbejdet' med administrerende direktør Allan Jakobsen.

Artikel top billede

Itadel - det tidligere TDC Hosting - fyrer topchef Allan Jakobsen, som forlader topposten i selskabet, der nu går på jagt efter en ny topchef.

Itadel meddeler, at selskabet ‘har valgt at stoppe samarbejdet’ med direktøren, der har været selskabets øverste mand siden august 2016.

“Der skal nye kræfter til,” lyder det fra selskabets bestyreslesformand, Leif Vestergaard, der i det daglige er direktør for Targit.

Itadel - dengang TDC Hosting - blev i foråret 2017 solgt af TDC til kapitalfonden Maj Invest Equity.

Med i købet fulgte Allan Jakobsen.

Det kan du læse mere om her: TDC skiller sig af med TDC Hosting - sælges til kapitalfond

Siden fulgte navneændring, nyt fokus og arbejdet med at etablere sig som selvstændigt selskab helt fri af TDC-ånden.

Det kan du læse mere om her:Her er TDC Hostings nye navn: Skifter navn til Itadel (se hvorfor valget faldt på lige dette navn)

“Itadel har siden foråret 2017 været igennem et intenst forløb, hvor Allan Jakobsen med sikker hånd har ført virksomheden gennem et ejerskifte og adskillelsen fra TDC Koncernen. Itadel står stærkt og er klar til næste etape,” siger Leif Vestergaard.

Skal være blandt de bedste

Den klare målsætning for selskabet er nu ifølge Leif Vestergaard at blive 'blandt de bedste i markedet.'

"I Itadel ønsker vi at skabe en ny identitet og egen virksomhedskultur, hvor trivsel og holdånd er i centrum," siger han.

Ifølge bestyrelsesformanden går jagten nu ind på en ny topchef.

"Vi leder efter en stærk lederprofil, der kan sætte retningen for hele teamet og eksekvere på vores strategi. Men indtil vi finder den helt rigtige kandidat, er jeg overbevist om, at den nuværende ledelse kan varetage opgaven," siger han.

Selskabet blev etableret i 2004 som en del af TDC. Det har i dag omkring 280 medarbejdere og omsætter for omkring en halv milliard kroner.

Gennem de senere år er en lang række danske selskaber blevet solgt helt eller delvist til kapitalfonde. De tæller blandt andre KMD, Conscia, GlobalConnect, Zitcom, Scannet, SiteCore og flere andre.

TDC forsøgte første gang at sælge TDC Hosting i 2015, hvor selskabet var til salg i ni måneder uden at en køber dukkede op. Derefter besluttede TDC at beholde selskabet. Det varede indtil Maj Invest Equity meldte sig som mulig køber.

Fyringen af Allan Jakobsen kommer i en tid, hvor der for alvor er opbrud og konsolidering i den danske hostingbranche, hvor der kæmpes med næb og klør.

Over de senere år er en lang række firmaer som DanDomain, Jaynet, Systemhosting, IT Relation, Frontdata, FrontSafe GlobalConnect, Athena IT Group, Surftown, Zitcom og Solido Hosting blevet solgt.

Du kan læse mere om denne konsolideringsbølge her: Opkøbsbølge har ramt Danmark: Hostingselskaber bliver opkøbt af udenlandske spillere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Roskilde Universitet

    IT-Infrastruktur systemadministrator

    Region Sjælland

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse