I dag får du besked, hvis du er ramt af Facebook-læk

Mandag giver Facebook de brugere, hvis personlige data er blevet høstet af Cambridge Analytica, besked.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

87 millioner brugere finder i dag ud af, om deres personlige data er en del af det store databrud, og om det været delt med den omdiskuterede virksomhed Cambridge Analytica. Det skriver The Guardian.

Er data blevet delt med Cambridge Analytica, vil brugeren modtage en detaljeret meddelelse i sit nyhedsfeed.

Alle de omkring 2,2 milliarder brugere på Facebook vil desuden modtage beskeden ”Protecting Your Information.” Denne besked vil indeholde et link med en oversigt over de apps, der er aktive, samt den information, som er blevet delt med den respektive app.

Man vil desuden have mulighed for at slukke apps individuelt eller skære tredjepartsadgang fra.

Mark Zuckerberg, CEO hos Facebook, skal blandt vidne foran kongressen i denne uge. Han har tidligere kaldt det en ”stor fejltagelse” ikke at tage virksomhedens brede ansvar alvorligt.

41.820 danskere er måske ramt

Ritzau har tidligere oplyst, at det skulle dreje sig om 41.820 danske Facebook-brugere, som kan have været en del af den store data-deling.

Der er dog kun syv danskere, som har downloadet den omdiskuterede app, som Cambridge Analytica har brugt til at høste data med.

Læs mere her: Facebook-data om 2,7 millioner EU-borgere er uretmæssigt blevet delt med Cambridge Analytica

På europæisk plan har EU-Kommissionen oplyst, at det skulle dreje sig om data på i alt 2,7 millioner brugere, der uretmæssigt er blevet delt med den kontroversielle virksomhed Cambridge Analytica.

En undersøgelse af, hvordan flere end 40.000 danskeres Facebookoplysninger kan være endt i hænderne på Cambridge Analytica, kommer ikke til at blive med Datatilsynet for bordende.

Datatilsynet kommer efter eget udsagn ikke til at gå ind i sagen, men henviser til deres engelske kollegaer, der er i fuld gang, og som har nedsat et team på 10 mand.

Læs mere her:Datatilsynet melder pas på at undersøge misbrug af danske Facebook-oplysninger

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S