Nye TDC-ejere forhandler om opkøb af yderligere aktier: Sigter efter tvangsindløsning og afnotering af TDC

Pensionskassekonsortiet, der overtager TDC, sigter efter at tvangsindløse de aktier, som det ikke allerede har købt, og dernæst afnotere TDC fra Nasdaq-børsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter den seneste tids polemik om en eventuel afnotering af TDC fra Nasdaq-børsen i København, slår selskabets nye ejer - konsortiet DK Kommunikation - nu fast, at den sigter efter en afnotering af selskabet.

Da konsortiets tilbud til TDC’s aktionærer udløb i sidste uge, havde knap 88 procent af aktiekapitalen sagt ja til at sælge.
Det kan du læse mere om her: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Det betød, at TDC ikke skulle afnoteres, da DK Kommunikation havde sat en græse på 90 procent af aktiekapitalen for at gennemføre en afnotering og tvangsindløse de resterende TDC-aktier.

Nu meddeler DK Kommunikation, at det ser ud til, at flere af TDC’s aktionærer er interesseret i at sælge deres aktier, selv om fristen egentlig er overskredet.

Konsortiet meddeler, at det ‘har erfaret, at en række investorer [...] fortsat er interesserede i at sælge deres aktier i TDC.’

Det drejer sig ifølge konsortiet om en række fonde, som man nu ‘har indgået dialog’ med.

Lykkes det for DK Kommunikation at lande mere end 90 procent af aktierne, skal TDC afnoteres.

Det har nemlig i givet fald ‘til hensigt at iværksætte en tvangsindløsning af aktier ejet af resterende minoritetsaktionærer samt at foranledige, at TDC anmoder om at blive afnoteret,” lyder det fra konsortiet.

Læs også:

TDC-aktionær: Pensionskasser har truet aktionærer til at sælge deres TDC-aktier

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS