Konsortium opnår kontrol med mere end 90 procent af TDC: Selskabet kan nu afnoteres

Konsortiet DK Telekommunikation ApS er nu klar til at afnotere TDC efter at have opnået accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Artikel top billede

TDC kan nu afnoteres efter, konsortiet DK Telekommunikation ApS har opnået accepter for mere end 90 procent af selskabets aktier og stemmerettigheder. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Konsortiet DK Telekommunikation ApS, som består af de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP samt den australske kapitalforvalter Maquarie, har nu accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Det betyder, at TDC kan afnoteres.

"DK Telekommunikation ApS meddeler, at det nu er i besiddelse
af accepter for aktier udgørende mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne i TDC fraregnet egne aktier," lyder det i fondsbørsmeddelelsen.

Manglede de sidste procenter

Da konsortiets tilbud til TDC’s aktionærer udløb i sidste uge, havde knap 88 procent af aktiekapitalen sagt ja til at sælge deres aktier.

Det kan du læse mere om her: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Dermed havde konsortiet ikke opnået de 90 procent, der skulle til for at afnotere selskabet, da DK Telekommunikation havde sat en grænse på 90 procent af aktiekapitalen for at gennemføre en afnotering og tvangsindløse de resterende TDC-aktier.

Tidligere mandag meddelte DK Telekommunikation dog, at flere af TDC’s aktionærer var interesserede i at sælge deres aktier, selvom fristen egentlig var overskredet.

Og det har altså resulteret i, at konsortiet nu har opnået de mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne, som betyder, at selskabet kan afnoteres.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job