Konsortium opnår kontrol med mere end 90 procent af TDC: Selskabet kan nu afnoteres

Konsortiet DK Telekommunikation ApS er nu klar til at afnotere TDC efter at have opnået accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Artikel top billede

TDC kan nu afnoteres efter, konsortiet DK Telekommunikation ApS har opnået accepter for mere end 90 procent af selskabets aktier og stemmerettigheder. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Konsortiet DK Telekommunikation ApS, som består af de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP samt den australske kapitalforvalter Maquarie, har nu accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Det betyder, at TDC kan afnoteres.

"DK Telekommunikation ApS meddeler, at det nu er i besiddelse
af accepter for aktier udgørende mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne i TDC fraregnet egne aktier," lyder det i fondsbørsmeddelelsen.

Manglede de sidste procenter

Da konsortiets tilbud til TDC’s aktionærer udløb i sidste uge, havde knap 88 procent af aktiekapitalen sagt ja til at sælge deres aktier.

Det kan du læse mere om her: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Dermed havde konsortiet ikke opnået de 90 procent, der skulle til for at afnotere selskabet, da DK Telekommunikation havde sat en grænse på 90 procent af aktiekapitalen for at gennemføre en afnotering og tvangsindløse de resterende TDC-aktier.

Tidligere mandag meddelte DK Telekommunikation dog, at flere af TDC’s aktionærer var interesserede i at sælge deres aktier, selvom fristen egentlig var overskredet.

Og det har altså resulteret i, at konsortiet nu har opnået de mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne, som betyder, at selskabet kan afnoteres.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank