Konsortium opnår kontrol med mere end 90 procent af TDC: Selskabet kan nu afnoteres

Konsortiet DK Telekommunikation ApS er nu klar til at afnotere TDC efter at have opnået accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Artikel top billede

TDC kan nu afnoteres efter, konsortiet DK Telekommunikation ApS har opnået accepter for mere end 90 procent af selskabets aktier og stemmerettigheder. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Konsortiet DK Telekommunikation ApS, som består af de tre danske pensionskasser PFA, PKA og ATP samt den australske kapitalforvalter Maquarie, har nu accepter for mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne.

Det betyder, at TDC kan afnoteres.

"DK Telekommunikation ApS meddeler, at det nu er i besiddelse
af accepter for aktier udgørende mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne i TDC fraregnet egne aktier," lyder det i fondsbørsmeddelelsen.

Manglede de sidste procenter

Da konsortiets tilbud til TDC’s aktionærer udløb i sidste uge, havde knap 88 procent af aktiekapitalen sagt ja til at sælge deres aktier.

Det kan du læse mere om her: Langt de fleste TDC-aktionærer siger ja til opkøbstilbud - salg af TDC bliver gennemført

Dermed havde konsortiet ikke opnået de 90 procent, der skulle til for at afnotere selskabet, da DK Telekommunikation havde sat en grænse på 90 procent af aktiekapitalen for at gennemføre en afnotering og tvangsindløse de resterende TDC-aktier.

Tidligere mandag meddelte DK Telekommunikation dog, at flere af TDC’s aktionærer var interesserede i at sælge deres aktier, selvom fristen egentlig var overskredet.

Og det har altså resulteret i, at konsortiet nu har opnået de mere end 90 procent af aktierne og stemmerettighederne, som betyder, at selskabet kan afnoteres.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S