Så tungt sidder Atea på det offentlige hardware-marked: Er fire gange større end den næststørste leverandør

Atea sidder tungt på at levere it-hardware til det offentlige. Men længere nede af listen er der langt mere kamp om pladserne. Se de 10 største leverandører af hardware til det offentlige Danmark her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Hvert år køber offentlige institutioner og myndigheder hardware for mange millioner kroner. Pengene går til alt fra iPads til skoleklasserne til pc'er til bibliotekaren og overlægen.

En stor del af de ordrer ender hos den samme virksomhed, der har lagt sig helt forrest i feltet, når det kommer til at levere hårde pakker til det offentlige Danmark.

Men et godt stykke bagved er der hårdere kamp om placeringerne.

Det viser tal fra en rangliste udarbejdet af Udbudsvagten, der løbende indsamler tal for pengestrømmen mellem det offentlige og det private. Nu er de samlede tal for 2017 så landet.

I toppen af listen ligger en virksomhed, der årligt omsætter for mere end 1,3 milliarder kroner til det offentlige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job