Så tungt sidder Atea på det offentlige hardware-marked: Er fire gange større end den næststørste leverandør

Atea sidder tungt på at levere it-hardware til det offentlige. Men længere nede af listen er der langt mere kamp om pladserne. Se de 10 største leverandører af hardware til det offentlige Danmark her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Hvert år køber offentlige institutioner og myndigheder hardware for mange millioner kroner. Pengene går til alt fra iPads til skoleklasserne til pc'er til bibliotekaren og overlægen.

En stor del af de ordrer ender hos den samme virksomhed, der har lagt sig helt forrest i feltet, når det kommer til at levere hårde pakker til det offentlige Danmark.

Men et godt stykke bagved er der hårdere kamp om placeringerne.

Det viser tal fra en rangliste udarbejdet af Udbudsvagten, der løbende indsamler tal for pengestrømmen mellem det offentlige og det private. Nu er de samlede tal for 2017 så landet.

I toppen af listen ligger en virksomhed, der årligt omsætter for mere end 1,3 milliarder kroner til det offentlige.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S