SKI afblæser stort udbud på grund af manglende tilbud fra leverandører

SKI afblæser stort it-udbud på grund af manglende tilbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Efter at have været i gang med udbuds-processen i næsten to år, afblæser SKI nu med omgående virkning sit store udbud om levering af it-løsninger til det offentlige.

Det drejer sig om den store såkaldte ‘Aftale 02.18’-rammeaftale.

SKI vælger at lægge udbuddet i graven, da for få it-leverandører har været i stand til at leve op til kravene.

Det har hele tiden været hensigten at godkende 60 leverandører til rammeaftalen.

SKI har tidligere prækvalificeret 80 leverandører, men kun 72 af har afgivet tilbud. Og af dem har de 27 ikke levet op til de formelle krav.

Det betyder altså, at SKI kun har modtaget 45 tilbud på udbuddet, hvor ønsket var 80.

“Det betyder, at den ønskede konkurrence om at komme på rammeaftalen ikke opnås, hvilket er uhensigtsmæssigt for både de offentlige kunder og branchen,” lyder det fra SKI.

Ifølge SKI-direktør Signe Lynggaard Madsen havde SKI ‘inviteret et stærkt og kvalificeret felt til løbet.’

“Men en stor del af feltet er på grund af formelle fejl slet ikke er kommet frem til startstregen og derfor ikke er med, når løbet skydes i gang. Det reducerer selvfølgelig konkurrencen voldsomt, når alle, der møder op, på forhånd er sikret en plads på podiet,” siger hun.

SKI vil nu i gang med et genudbud.

Inden da vil organisationen kigge på, om de formelle fejl især har været fremherskende i bestemte dele af de indløbe tilbud.

“Der er næsten altid fejl i tilbudsmaterialet, når så mange virksomheder byder ind på en opgave. Men det er klart, at med en så høj fejlprocent, må vi også i SKI se på, om der er noget, vi kan gøre anderledes. Vi er derfor i gang med at analysere, hvilke dele af tilbuddene, der særligt har været behæftet med fejl og gøre udbudsmaterialet lettere tilgængeligt der, hvor det er muligt – under hensyntagen til, at tilbudsgiverne skal kunne genbruge mest muligt af deres materiale i et nyt tilbud,” siger Signe Lynggaard Madsen.

Læs også: Ny gigantisk SKI-aftale på vej - kan de mindre firmaer igen komme til fadet?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job