"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle"

"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle."

Artikel top billede

"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle.

Oracle er jo nok mest kendt for at være et softwarehus, der sælger database-licenser, og den opfattelse havde jeg også.

Men jeg blev tilbudt et job i en helt ny del af Oracle-forretningen, som jeg synes var rigtigt spændende, og hvor skulle være med til at opbygge en helt ny platform med en ny tilgang til tingene.

Ligesom vores kunder er Oracle i gang med en transformation – både i forhold til vores produkter og til vores kultur.

Oracle er nemlig i dag i gang med at ændre sig fra at være produkt-orienteret til at være service-orienteret, og det synes jeg er meget spændende.

Det er en helt fundamental ændring - både i forhold til produkter, men også i forhold til den kultur, der er i Oracle og den perception, der er af Oracle i markedet.

En transformation kræver jo altid en ny tilgang, og min baggrund er væsentligt anderledes end de flest af mine Oracle-kollegers, da jeg kom fra en stilling som leder med en teknisk baggrund, mens de fleste i Oracle Danmark har en meget kommerciel baggrund.

Det passer godt med den transformation, som Oracle gennemgår, for her handler det alene om at sælge en service.

Alle vores produkter er baseret på åbne standarder, og mange af vores offerings er baseret på open source.

Det vil sige, at vi har gjort det nemt at flytte til anden platform og en anden cloud-leverandør, hvis man ikke er tilfreds med vores service.

De fleste af vores løsninger er baseret på open source, og vi sigter simpelthen efter at levere den bedste platform til en billigere penge.

Så man kan sige, at nogle af mine hovedgrunde til, at jeg besluttede at skifte til Oracle, var, at jeg kunne være med til at opbygge en platform, hvor man skal levere en fantastisk service og samtidig være med til at gennemføre en kulturændring. Det synes jeg er meget spændende."

Lars Engbork, sales director north, Iaas & PaaS, Oracle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job