"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle"

"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle."

Artikel top billede

"Jeg bliver tit spurgt om, hvorfor jeg for halvandet år siden valgte at stoppe i Simcorp, hvor jeg havde været ansat i 12 år - senest som vice president - for i stedet gå til Oracle.

Oracle er jo nok mest kendt for at være et softwarehus, der sælger database-licenser, og den opfattelse havde jeg også.

Men jeg blev tilbudt et job i en helt ny del af Oracle-forretningen, som jeg synes var rigtigt spændende, og hvor skulle være med til at opbygge en helt ny platform med en ny tilgang til tingene.

Ligesom vores kunder er Oracle i gang med en transformation – både i forhold til vores produkter og til vores kultur.

Oracle er nemlig i dag i gang med at ændre sig fra at være produkt-orienteret til at være service-orienteret, og det synes jeg er meget spændende.

Det er en helt fundamental ændring - både i forhold til produkter, men også i forhold til den kultur, der er i Oracle og den perception, der er af Oracle i markedet.

En transformation kræver jo altid en ny tilgang, og min baggrund er væsentligt anderledes end de flest af mine Oracle-kollegers, da jeg kom fra en stilling som leder med en teknisk baggrund, mens de fleste i Oracle Danmark har en meget kommerciel baggrund.

Det passer godt med den transformation, som Oracle gennemgår, for her handler det alene om at sælge en service.

Alle vores produkter er baseret på åbne standarder, og mange af vores offerings er baseret på open source.

Det vil sige, at vi har gjort det nemt at flytte til anden platform og en anden cloud-leverandør, hvis man ikke er tilfreds med vores service.

De fleste af vores løsninger er baseret på open source, og vi sigter simpelthen efter at levere den bedste platform til en billigere penge.

Så man kan sige, at nogle af mine hovedgrunde til, at jeg besluttede at skifte til Oracle, var, at jeg kunne være med til at opbygge en platform, hvor man skal levere en fantastisk service og samtidig være med til at gennemføre en kulturændring. Det synes jeg er meget spændende."

Lars Engbork, sales director north, Iaas & PaaS, Oracle

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse