GlobalConnect leverer millionunderskud i det bedste år nogensinde

På trods af, at omsætningen brager i vejret hos GlobalConnect, ser verden noget anderledes ud på bundlinjen. Her går fiberselskabet nemlig fra et plus på 38 millioner til et minus på 19 millioner kroner. "Paradoksalt," lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

Hos fiberselskabet GlobalConnect skriver man fakturaer på livet løs. Faktisk blev der sidste år faktureret mere end nogensinde før.

Det betød, at virksomheden i 2017 landede en omsætning på 694 millioner kroner mod 607 millioner kroner året forinden. Men selvom toplinjen brager opad, så følger bundlinjen ikke med.

Faktisk går det i den helt modsatte retning for GlobalConnect. Det viser virksomhedens seneste regnskab.

Det viser nemlig et underskud efter skat på 19 millioner kroner. I fjor landede selskabet et overskud efter skat på 38 millioner kroner.

Læs mere her: Fusion af Nianet og GlobalConnect trækker ud på nu ottende måned: “Jeg har det forfærdeligt,” siger direktør

"Det er det stærkeste regnskab, vi nogensinde har afleveret. Men det er også første gang, vi har et minus på bunlinjen. Og det er jo helt paradoksalt," slår administrerende direktør Christian Holm Christensen fast over for Børsen.

Han peger på en række faktorer, der driver bundlinjen ned på det negative tocifrede millionbeløb.

Det ene er ejerskiftet, hvor virksomheden overgik til kapitalfonden EQT, hvilket har kostet dyrt i indfrielse af et lån samt betaling af rådgivere.

Den anden årsag er en skattebetaling på 28 millioner kroner.

"Det stærke årsregnskab er et bevis på, at GlobalConnect med EQT som ejer er den bedst mulige konstellation for virksomheden. Med EQT i ryggen er vi trådt ind i en ny fase, hvor fokus ligger på at styrke den eksisterende forretning i Danmark og investere i international ekspansion. I 2017 oplevede vi således et stort kundeindtag med mere end 200 nye virksomheder på kundelisten, og vi har samtidig øget salget til eksisterende kunder,” siger Christian Holm Christensen i en udsendt pressemeddelelse.

Han forventer fortsat omsætningsvækst gennem hele 2018.

Læs også: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks