Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

De ansatte hos verdens største sociale medie kan smile hele vejen til banken. Facebook betaler de næsthøjeste lønninger af virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500 og halvanden gange så meget som konkurrenten Twitter. Til gengæld hiver Mark Zuckerberg selv kun 1 dollar ud af selskabet om året.

Artikel top billede

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har været i offentlig modvind i de seneste uger. De ansatte hos Facebook kan til gengæld ikke klage over den løn, Mark Zuckerberg betaler.

Mediestormen raser i disse uger om ørerne på Facebooks ansatte, efter det sociale medie er blevet afsløret i at lække 87 millioner brugeres data til det politiske analysebureau Cambridge Analytica.

Selvom den negative omtale af Facebooks og selskabets ansatte er massiv, er det alligevel ikke helt skidt at være blandt de omkring 25.100 medarbejdere hos det sociale medie.

Ifølge Wall Street Journal er gennemsnitslønnen hos Facebooks ansatte nemlig 240.000 dollar om året, hvilket svarer til en årsløn på mere end 1,4 millioner kroner.

Til sammenligning er er årslønnen hos Twitter på knap 162.000 dollar, svarende til lidt under en million kroner om året.

Zuckerberg har årsløn på seks kroner

Det fremgår også, at Facebook-stifter, Mark Zuckerbergs årsløn, som i tidligere år, er på blot een dollar svarende til seks kroner.

Han modtog heller ingen bonusser. Til gengæld rejste Mark Zuckerberg rundt i 30 amerikanske stater i 2017, hvilket har fået Facebook-stifterens personlige rejseudgifter til at løbe op i 8,85 millioner dollar, omkring 53 millioner kroner.

Den 33-årige Facebook-chefs udgifter til hoteller og forplejning er dermed steget med 54 procent i forhold til året før.

Næsthøjeste lønninger i S&P 500

Med afsløringen af gennemsnitslønnen hos Facebook, rykker det sociale medie ind på andenpladsen på listen over de højeste gennemsnitslønninger blandt virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500.

Listen toppes af biotekselskabet Incyte, som betaler selskabets 1.200 ansatte en gennemsnitlig årsløn på 253.000 dollar. Det svarer til en løn på mere end 1,5 millioner kroner om året.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network