Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

De ansatte hos verdens største sociale medie kan smile hele vejen til banken. Facebook betaler de næsthøjeste lønninger af virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500 og halvanden gange så meget som konkurrenten Twitter. Til gengæld hiver Mark Zuckerberg selv kun 1 dollar ud af selskabet om året.

Artikel top billede

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har været i offentlig modvind i de seneste uger. De ansatte hos Facebook kan til gengæld ikke klage over den løn, Mark Zuckerberg betaler.

Mediestormen raser i disse uger om ørerne på Facebooks ansatte, efter det sociale medie er blevet afsløret i at lække 87 millioner brugeres data til det politiske analysebureau Cambridge Analytica.

Selvom den negative omtale af Facebooks og selskabets ansatte er massiv, er det alligevel ikke helt skidt at være blandt de omkring 25.100 medarbejdere hos det sociale medie.

Ifølge Wall Street Journal er gennemsnitslønnen hos Facebooks ansatte nemlig 240.000 dollar om året, hvilket svarer til en årsløn på mere end 1,4 millioner kroner.

Til sammenligning er er årslønnen hos Twitter på knap 162.000 dollar, svarende til lidt under en million kroner om året.

Zuckerberg har årsløn på seks kroner

Det fremgår også, at Facebook-stifter, Mark Zuckerbergs årsløn, som i tidligere år, er på blot een dollar svarende til seks kroner.

Han modtog heller ingen bonusser. Til gengæld rejste Mark Zuckerberg rundt i 30 amerikanske stater i 2017, hvilket har fået Facebook-stifterens personlige rejseudgifter til at løbe op i 8,85 millioner dollar, omkring 53 millioner kroner.

Den 33-årige Facebook-chefs udgifter til hoteller og forplejning er dermed steget med 54 procent i forhold til året før.

Næsthøjeste lønninger i S&P 500

Med afsløringen af gennemsnitslønnen hos Facebook, rykker det sociale medie ind på andenpladsen på listen over de højeste gennemsnitslønninger blandt virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500.

Listen toppes af biotekselskabet Incyte, som betaler selskabets 1.200 ansatte en gennemsnitlig årsløn på 253.000 dollar. Det svarer til en løn på mere end 1,5 millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S