Artikel top billede

Facebook-stifter Mark Zuckerberg har været i offentlig modvind i de seneste uger. De ansatte hos Facebook kan til gengæld ikke klage over den løn, Mark Zuckerberg betaler.

Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

De ansatte hos verdens største sociale medie kan smile hele vejen til banken. Facebook betaler de næsthøjeste lønninger af virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500 og halvanden gange så meget som konkurrenten Twitter. Til gengæld hiver Mark Zuckerberg selv kun 1 dollar ud af selskabet om året.

Mediestormen raser i disse uger om ørerne på Facebooks ansatte, efter det sociale medie er blevet afsløret i at lække 87 millioner brugeres data til det politiske analysebureau Cambridge Analytica.

Selvom den negative omtale af Facebooks og selskabets ansatte er massiv, er det alligevel ikke helt skidt at være blandt de omkring 25.100 medarbejdere hos det sociale medie.

Ifølge Wall Street Journal er gennemsnitslønnen hos Facebooks ansatte nemlig 240.000 dollar om året, hvilket svarer til en årsløn på mere end 1,4 millioner kroner.

Til sammenligning er er årslønnen hos Twitter på knap 162.000 dollar, svarende til lidt under en million kroner om året.

Zuckerberg har årsløn på seks kroner

Det fremgår også, at Facebook-stifter, Mark Zuckerbergs årsløn, som i tidligere år, er på blot een dollar svarende til seks kroner.

Han modtog heller ingen bonusser. Til gengæld rejste Mark Zuckerberg rundt i 30 amerikanske stater i 2017, hvilket har fået Facebook-stifterens personlige rejseudgifter til at løbe op i 8,85 millioner dollar, omkring 53 millioner kroner.

Den 33-årige Facebook-chefs udgifter til hoteller og forplejning er dermed steget med 54 procent i forhold til året før.

Næsthøjeste lønninger i S&P 500

Med afsløringen af gennemsnitslønnen hos Facebook, rykker det sociale medie ind på andenpladsen på listen over de højeste gennemsnitslønninger blandt virksomhederne i det amerikanske aktieindeks S&P 500.

Listen toppes af biotekselskabet Incyte, som betaler selskabets 1.200 ansatte en gennemsnitlig årsløn på 253.000 dollar. Det svarer til en løn på mere end 1,5 millioner kroner om året.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis