Nets udsteder åben invitation til samarbejde: "Mange virksomheder taler meget om transformation og digitalisering, men det kræver også, at man er visionær og har en længere horisont på. Det er der meget få, der faktisk har"

Interview: Nets skruer op for innovation og produktudvikling og indbyder nye spillere til samarbejde for at imødekomme den nye virkelighed. Det er bydende nødvendigt i en tid, hvor bankerne presses af både startups og globale kæmper. Stort interview med Nets nye transformationschef, Kasper Tjørntved Davidsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Information om Smart Payments, en selvstændig udviklingsenhed hos Nets
  • Baggrunden for arbejdet med blockchain, biometrisk sikkerhed og nyudviklede value added services
  • Hvordan lovende startups er en aktiv del af innovationsstrategien
1.099
5:30 min
Nets har etableret sig solidt i den danske bevidsthed med centrale infrastrukturløsninger som Dankort, Nem-ID og Betalingsservice.

Men finanssektoren er under hastig forandring i disse år, og heller ikke Nets har råd til at hvile på laurbærrene.

Fremtidens vækst jagter den skandinaviske betalingsløsningsgigant i teknologier som kunstig intelligens, biometri, virtual reality, internet of things, blockchain og robotics.

Det er teknologier, som Nets i sit årsregnskab oplister som mulige trusler mod den eksisterende forretning, men samtidig også fremhæver som potentiel rygrad i fremtidig forretning.


”Nets er fantastisk positioneret på markedet,og den position skal vi

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S