Nets udsteder åben invitation til samarbejde: "Mange virksomheder taler meget om transformation og digitalisering, men det kræver også, at man er visionær og har en længere horisont på. Det er der meget få, der faktisk har"

Interview: Nets skruer op for innovation og produktudvikling og indbyder nye spillere til samarbejde for at imødekomme den nye virkelighed. Det er bydende nødvendigt i en tid, hvor bankerne presses af både startups og globale kæmper. Stort interview med Nets nye transformationschef, Kasper Tjørntved Davidsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Information om Smart Payments, en selvstændig udviklingsenhed hos Nets
  • Baggrunden for arbejdet med blockchain, biometrisk sikkerhed og nyudviklede value added services
  • Hvordan lovende startups er en aktiv del af innovationsstrategien
1.099
5:30 min
Nets har etableret sig solidt i den danske bevidsthed med centrale infrastrukturløsninger som Dankort, Nem-ID og Betalingsservice.

Men finanssektoren er under hastig forandring i disse år, og heller ikke Nets har råd til at hvile på laurbærrene.

Fremtidens vækst jagter den skandinaviske betalingsløsningsgigant i teknologier som kunstig intelligens, biometri, virtual reality, internet of things, blockchain og robotics.

Det er teknologier, som Nets i sit årsregnskab oplister som mulige trusler mod den eksisterende forretning, men samtidig også fremhæver som potentiel rygrad i fremtidig forretning.


”Nets er fantastisk positioneret på markedet,og den position skal vi

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job