Nets udsteder åben invitation til samarbejde: "Mange virksomheder taler meget om transformation og digitalisering, men det kræver også, at man er visionær og har en længere horisont på. Det er der meget få, der faktisk har"

Interview: Nets skruer op for innovation og produktudvikling og indbyder nye spillere til samarbejde for at imødekomme den nye virkelighed. Det er bydende nødvendigt i en tid, hvor bankerne presses af både startups og globale kæmper. Stort interview med Nets nye transformationschef, Kasper Tjørntved Davidsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Information om Smart Payments, en selvstændig udviklingsenhed hos Nets
  • Baggrunden for arbejdet med blockchain, biometrisk sikkerhed og nyudviklede value added services
  • Hvordan lovende startups er en aktiv del af innovationsstrategien
1.099
5:30 min
Nets har etableret sig solidt i den danske bevidsthed med centrale infrastrukturløsninger som Dankort, Nem-ID og Betalingsservice.

Men finanssektoren er under hastig forandring i disse år, og heller ikke Nets har råd til at hvile på laurbærrene.

Fremtidens vækst jagter den skandinaviske betalingsløsningsgigant i teknologier som kunstig intelligens, biometri, virtual reality, internet of things, blockchain og robotics.

Det er teknologier, som Nets i sit årsregnskab oplister som mulige trusler mod den eksisterende forretning, men samtidig også fremhæver som potentiel rygrad i fremtidig forretning.


”Nets er fantastisk positioneret på markedet,og den position skal vi

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job