ATP klar med kæmpeudbud - hvem skal levere nyt stort sagsbehandlingssystem og migrere 150 millioner filer?

ATP går på jagt efter næste leverandør af sagsbehandlingssystem til en kvart milliard kroner. Vinderen af udbuddet skal migrere 150 millioner filer over på sit system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Pensionskæmpen ATP er klar med et kæmpeudbud på selskabets sagsbehandlingssystem til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Der er tale om et af de helt store udbud med en samlet værdi på en kvart milliard kroner fordelt over syv år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år, fremgår det af udbudsmateriaet, som du finder her.

Det nye system skal erstatte det nuværende SJP-system, der er af ældre dato og leveret af Scanjour, som KMD købte i 2014.

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring har selv tidligere meddelt, at dets systemkompleks er præget af aldrende teknologier, og at det kræver mange ressourcer at opretholde stabil drift af de mange applikationer.

ATP meddeler da også, at det nye system, som vinderen af udbuddet skal levere, skal ‘baseres på moderniserede, nye sagsbehandlingsprocesser, som AES har udarbejdet.’

“Systemet skal give en samlet, fleksibel og teknologisk opdateret understøttelse af AES’ sagsbehandlingsprocesser inden for blandt andet Arbejdsskader, Erhvervssygdomme og Privatsager, samt dokumenthåndtering og selvbetjening. Systemet skal understøtte AES’ behov svarende til de nye arbejdsprocesser, og det er vigtigt, at Systemet ikke medfører mere tidskrævende sagsbehandling,” hedder det i udbudsmaterialet.

ATP forventer at modtage mindst tre tilbud på udbuddet.

Det fremgår desuden, at den nye leverandør skal stå for at migrere en ‘meget betydelig mængde data.’

I det nuværende Scanjour-system håndteres nemlig i dag omkring 1,4 millioner sager på en million CPR-numre.

Samlet er der i systemet 29,4 millioner sagsakter og 150 millioner filer, som skal migreres.

“ATP ser gerne, at systemet i videst muligt omfang baserer sig på allerede udviklede og anvendte standardsystemer/systemkomponenter, hvor opsætning, konfiguration og udvikling sker i tæt samarbejde med ATP,” lyder det i udbudsmaterialet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job