ATP klar med kæmpeudbud - hvem skal levere nyt stort sagsbehandlingssystem og migrere 150 millioner filer?

ATP går på jagt efter næste leverandør af sagsbehandlingssystem til en kvart milliard kroner. Vinderen af udbuddet skal migrere 150 millioner filer over på sit system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Pensionskæmpen ATP er klar med et kæmpeudbud på selskabets sagsbehandlingssystem til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Der er tale om et af de helt store udbud med en samlet værdi på en kvart milliard kroner fordelt over syv år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år, fremgår det af udbudsmateriaet, som du finder her.

Det nye system skal erstatte det nuværende SJP-system, der er af ældre dato og leveret af Scanjour, som KMD købte i 2014.

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring har selv tidligere meddelt, at dets systemkompleks er præget af aldrende teknologier, og at det kræver mange ressourcer at opretholde stabil drift af de mange applikationer.

ATP meddeler da også, at det nye system, som vinderen af udbuddet skal levere, skal ‘baseres på moderniserede, nye sagsbehandlingsprocesser, som AES har udarbejdet.’

“Systemet skal give en samlet, fleksibel og teknologisk opdateret understøttelse af AES’ sagsbehandlingsprocesser inden for blandt andet Arbejdsskader, Erhvervssygdomme og Privatsager, samt dokumenthåndtering og selvbetjening. Systemet skal understøtte AES’ behov svarende til de nye arbejdsprocesser, og det er vigtigt, at Systemet ikke medfører mere tidskrævende sagsbehandling,” hedder det i udbudsmaterialet.

ATP forventer at modtage mindst tre tilbud på udbuddet.

Det fremgår desuden, at den nye leverandør skal stå for at migrere en ‘meget betydelig mængde data.’

I det nuværende Scanjour-system håndteres nemlig i dag omkring 1,4 millioner sager på en million CPR-numre.

Samlet er der i systemet 29,4 millioner sagsakter og 150 millioner filer, som skal migreres.

“ATP ser gerne, at systemet i videst muligt omfang baserer sig på allerede udviklede og anvendte standardsystemer/systemkomponenter, hvor opsætning, konfiguration og udvikling sker i tæt samarbejde med ATP,” lyder det i udbudsmaterialet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job