ATP klar med kæmpeudbud - hvem skal levere nyt stort sagsbehandlingssystem og migrere 150 millioner filer?

ATP går på jagt efter næste leverandør af sagsbehandlingssystem til en kvart milliard kroner. Vinderen af udbuddet skal migrere 150 millioner filer over på sit system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Pensionskæmpen ATP er klar med et kæmpeudbud på selskabets sagsbehandlingssystem til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Der er tale om et af de helt store udbud med en samlet værdi på en kvart milliard kroner fordelt over syv år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år, fremgår det af udbudsmateriaet, som du finder her.

Det nye system skal erstatte det nuværende SJP-system, der er af ældre dato og leveret af Scanjour, som KMD købte i 2014.

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring har selv tidligere meddelt, at dets systemkompleks er præget af aldrende teknologier, og at det kræver mange ressourcer at opretholde stabil drift af de mange applikationer.

ATP meddeler da også, at det nye system, som vinderen af udbuddet skal levere, skal ‘baseres på moderniserede, nye sagsbehandlingsprocesser, som AES har udarbejdet.’

“Systemet skal give en samlet, fleksibel og teknologisk opdateret understøttelse af AES’ sagsbehandlingsprocesser inden for blandt andet Arbejdsskader, Erhvervssygdomme og Privatsager, samt dokumenthåndtering og selvbetjening. Systemet skal understøtte AES’ behov svarende til de nye arbejdsprocesser, og det er vigtigt, at Systemet ikke medfører mere tidskrævende sagsbehandling,” hedder det i udbudsmaterialet.

ATP forventer at modtage mindst tre tilbud på udbuddet.

Det fremgår desuden, at den nye leverandør skal stå for at migrere en ‘meget betydelig mængde data.’

I det nuværende Scanjour-system håndteres nemlig i dag omkring 1,4 millioner sager på en million CPR-numre.

Samlet er der i systemet 29,4 millioner sagsakter og 150 millioner filer, som skal migreres.

“ATP ser gerne, at systemet i videst muligt omfang baserer sig på allerede udviklede og anvendte standardsystemer/systemkomponenter, hvor opsætning, konfiguration og udvikling sker i tæt samarbejde med ATP,” lyder det i udbudsmaterialet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos