ATP klar med kæmpeudbud - hvem skal levere nyt stort sagsbehandlingssystem og migrere 150 millioner filer?

ATP går på jagt efter næste leverandør af sagsbehandlingssystem til en kvart milliard kroner. Vinderen af udbuddet skal migrere 150 millioner filer over på sit system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Pensionskæmpen ATP er klar med et kæmpeudbud på selskabets sagsbehandlingssystem til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Der er tale om et af de helt store udbud med en samlet værdi på en kvart milliard kroner fordelt over syv år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år, fremgår det af udbudsmateriaet, som du finder her.

Det nye system skal erstatte det nuværende SJP-system, der er af ældre dato og leveret af Scanjour, som KMD købte i 2014.

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring har selv tidligere meddelt, at dets systemkompleks er præget af aldrende teknologier, og at det kræver mange ressourcer at opretholde stabil drift af de mange applikationer.

ATP meddeler da også, at det nye system, som vinderen af udbuddet skal levere, skal ‘baseres på moderniserede, nye sagsbehandlingsprocesser, som AES har udarbejdet.’

“Systemet skal give en samlet, fleksibel og teknologisk opdateret understøttelse af AES’ sagsbehandlingsprocesser inden for blandt andet Arbejdsskader, Erhvervssygdomme og Privatsager, samt dokumenthåndtering og selvbetjening. Systemet skal understøtte AES’ behov svarende til de nye arbejdsprocesser, og det er vigtigt, at Systemet ikke medfører mere tidskrævende sagsbehandling,” hedder det i udbudsmaterialet.

ATP forventer at modtage mindst tre tilbud på udbuddet.

Det fremgår desuden, at den nye leverandør skal stå for at migrere en ‘meget betydelig mængde data.’

I det nuværende Scanjour-system håndteres nemlig i dag omkring 1,4 millioner sager på en million CPR-numre.

Samlet er der i systemet 29,4 millioner sagsakter og 150 millioner filer, som skal migreres.

“ATP ser gerne, at systemet i videst muligt omfang baserer sig på allerede udviklede og anvendte standardsystemer/systemkomponenter, hvor opsætning, konfiguration og udvikling sker i tæt samarbejde med ATP,” lyder det i udbudsmaterialet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S