ATP klar med kæmpeudbud - hvem skal levere nyt stort sagsbehandlingssystem og migrere 150 millioner filer?

ATP går på jagt efter næste leverandør af sagsbehandlingssystem til en kvart milliard kroner. Vinderen af udbuddet skal migrere 150 millioner filer over på sit system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Pensionskæmpen ATP er klar med et kæmpeudbud på selskabets sagsbehandlingssystem til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Der er tale om et af de helt store udbud med en samlet værdi på en kvart milliard kroner fordelt over syv år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år, fremgår det af udbudsmateriaet, som du finder her.

Det nye system skal erstatte det nuværende SJP-system, der er af ældre dato og leveret af Scanjour, som KMD købte i 2014.

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring har selv tidligere meddelt, at dets systemkompleks er præget af aldrende teknologier, og at det kræver mange ressourcer at opretholde stabil drift af de mange applikationer.

ATP meddeler da også, at det nye system, som vinderen af udbuddet skal levere, skal ‘baseres på moderniserede, nye sagsbehandlingsprocesser, som AES har udarbejdet.’

“Systemet skal give en samlet, fleksibel og teknologisk opdateret understøttelse af AES’ sagsbehandlingsprocesser inden for blandt andet Arbejdsskader, Erhvervssygdomme og Privatsager, samt dokumenthåndtering og selvbetjening. Systemet skal understøtte AES’ behov svarende til de nye arbejdsprocesser, og det er vigtigt, at Systemet ikke medfører mere tidskrævende sagsbehandling,” hedder det i udbudsmaterialet.

ATP forventer at modtage mindst tre tilbud på udbuddet.

Det fremgår desuden, at den nye leverandør skal stå for at migrere en ‘meget betydelig mængde data.’

I det nuværende Scanjour-system håndteres nemlig i dag omkring 1,4 millioner sager på en million CPR-numre.

Samlet er der i systemet 29,4 millioner sagsakter og 150 millioner filer, som skal migreres.

“ATP ser gerne, at systemet i videst muligt omfang baserer sig på allerede udviklede og anvendte standardsystemer/systemkomponenter, hvor opsætning, konfiguration og udvikling sker i tæt samarbejde med ATP,” lyder det i udbudsmaterialet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S