Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fire gange større end næststørste leverandør: Offentlige indkøbere bør følge Ateas dominerende markedsposition tæt

Atea er fire gange større end den næststørste hardware-leverandør til det offentlige. Situationen skal følges skarpt af offentlige indkøbsorganisationer, så det ikke ender med dårlig konkurrence, lyder opråbet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et bud på om Ateas dominerende position på markedet er et problem.
  • Forklaringen på, hvad det offentlige skal gøre ved situationen
1.078
5:30 min
Det offentlige skal holde skarpt øje med, at konkurrencen fungerer på markedet for indkøb af hardware til det offentlige. Sådan lyder opfordringen fra professor i økonomistyring på Aalborg Universitet, Per Nikolaj Bukh.

Det sker efter, at Computerworld tidligere på ugen kunne fortælle, at Atea er fire gange større end den næststørste hardware-leverandør - og væsentligt større end de ni øvrige på Top 10-listen tilsammen.
Det kan du læse mere om her: Så tungt sidder Atea på det offentlige hardware-marked: Er fire gange større end den næststørste leverandør

”Når jeg ser på listen, er der jo en klar størrelsesforskel, men som udgangspunkt er

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk