Nu kan du måske snart se House of Cards på det store lærred: Netflix har planer om at opkøbe biografer

En af verdens største streamingtjenester går med planer om at at opkøbe biografer. Det kan markere en helt ny vej for virksomheden, der også kæmper for anerkendelse for sine egenproducerede film og serier.

Artikel top billede

Hvad ville du sige til at se Frank Underwood og resten af holdet fra House of Cards på det store lærred i en biograf?

Det kan blive muligt i fremtiden, men i så tilfælde skal du flyve til enten Los Angeles eller New York. Streamingtjenesten Netflix går, i følge L.A Times, med planer om at begynde at opkøbe biografer i USA med henblik på at vise egenproduceret indhold.

Læs mere her: Danmark indtager top-plads i ny prisundersøgelse: Så meget dyrere er det at være dansk Netflix-kunde

Den amerikanske avis har talt med en række anonyme kilder med kendskab til planerne, og de bekræfter, at Netflix pønser på, at cementere sin position i underholdninsbranchen ved at opkøbe biografer.

Virksomheden, der har flere end 125 millioner brugere, har ad flere omgange slået store regnskabsmæssige huller i jorden, men det anses som investeringer, og virksomheden har fortsat planer om at pumpe enorme mængder kapital i produktion af endnu mere egenproduceret indhold for at lokke flere brugere til.

Læs mere om det her: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Hos L.A Times spekulerer man desuden i, at der også kan ligge et forfængelighedsmotiv bag planerne om biografopkøb. Netflix er nemlig blevet udelukket fra det fine selskab til prisuddelinger i blandt andet Cannes. Her vil man ikke vide noget af indhold fra Netflix, så længe det ikke er blevet vist i biograferne, men den begrundelse kan vise sig ikke, at være nok til at holde streaminggiganten stangen i fremtiden.

Læs mere her: Fem Netflix-dokumentarer om tech og it, du skal se, før det er for sent

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos