Nu kan du måske snart se House of Cards på det store lærred: Netflix har planer om at opkøbe biografer

En af verdens største streamingtjenester går med planer om at at opkøbe biografer. Det kan markere en helt ny vej for virksomheden, der også kæmper for anerkendelse for sine egenproducerede film og serier.

Artikel top billede

Hvad ville du sige til at se Frank Underwood og resten af holdet fra House of Cards på det store lærred i en biograf?

Det kan blive muligt i fremtiden, men i så tilfælde skal du flyve til enten Los Angeles eller New York. Streamingtjenesten Netflix går, i følge L.A Times, med planer om at begynde at opkøbe biografer i USA med henblik på at vise egenproduceret indhold.

Læs mere her: Danmark indtager top-plads i ny prisundersøgelse: Så meget dyrere er det at være dansk Netflix-kunde

Den amerikanske avis har talt med en række anonyme kilder med kendskab til planerne, og de bekræfter, at Netflix pønser på, at cementere sin position i underholdninsbranchen ved at opkøbe biografer.

Virksomheden, der har flere end 125 millioner brugere, har ad flere omgange slået store regnskabsmæssige huller i jorden, men det anses som investeringer, og virksomheden har fortsat planer om at pumpe enorme mængder kapital i produktion af endnu mere egenproduceret indhold for at lokke flere brugere til.

Læs mere om det her: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Hos L.A Times spekulerer man desuden i, at der også kan ligge et forfængelighedsmotiv bag planerne om biografopkøb. Netflix er nemlig blevet udelukket fra det fine selskab til prisuddelinger i blandt andet Cannes. Her vil man ikke vide noget af indhold fra Netflix, så længe det ikke er blevet vist i biograferne, men den begrundelse kan vise sig ikke, at være nok til at holde streaminggiganten stangen i fremtiden.

Læs mere her: Fem Netflix-dokumentarer om tech og it, du skal se, før det er for sent

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job