Nu kan du måske snart se House of Cards på det store lærred: Netflix har planer om at opkøbe biografer

En af verdens største streamingtjenester går med planer om at at opkøbe biografer. Det kan markere en helt ny vej for virksomheden, der også kæmper for anerkendelse for sine egenproducerede film og serier.

Artikel top billede

Hvad ville du sige til at se Frank Underwood og resten af holdet fra House of Cards på det store lærred i en biograf?

Det kan blive muligt i fremtiden, men i så tilfælde skal du flyve til enten Los Angeles eller New York. Streamingtjenesten Netflix går, i følge L.A Times, med planer om at begynde at opkøbe biografer i USA med henblik på at vise egenproduceret indhold.

Læs mere her: Danmark indtager top-plads i ny prisundersøgelse: Så meget dyrere er det at være dansk Netflix-kunde

Den amerikanske avis har talt med en række anonyme kilder med kendskab til planerne, og de bekræfter, at Netflix pønser på, at cementere sin position i underholdninsbranchen ved at opkøbe biografer.

Virksomheden, der har flere end 125 millioner brugere, har ad flere omgange slået store regnskabsmæssige huller i jorden, men det anses som investeringer, og virksomheden har fortsat planer om at pumpe enorme mængder kapital i produktion af endnu mere egenproduceret indhold for at lokke flere brugere til.

Læs mere om det her: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Hos L.A Times spekulerer man desuden i, at der også kan ligge et forfængelighedsmotiv bag planerne om biografopkøb. Netflix er nemlig blevet udelukket fra det fine selskab til prisuddelinger i blandt andet Cannes. Her vil man ikke vide noget af indhold fra Netflix, så længe det ikke er blevet vist i biograferne, men den begrundelse kan vise sig ikke, at være nok til at holde streaminggiganten stangen i fremtiden.

Læs mere her: Fem Netflix-dokumentarer om tech og it, du skal se, før det er for sent

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S