"Vi bør få bragt it-sikkerhedsdiskussionen længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om"

"Jeg mener, at vi generelt skal forsøge at få bragt it-sikkerhedsdiskussionen lidt længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"It-sikkerhedsdebatten er i mine øje alt for fyldt med smarte buzzwords, som gør, at almindelige mennesker - som for eksempel medarbejdere - tit ikke helt forstår, hvad der bliver sagt, når de her it-sikkerhedsfolk begynder at tale.

Jeg mener, at vi generelt skal forsøge at få bragt it-sikkerhedsdiskussionen lidt længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om.

Vi har selvfølgelig i meget høj grad stadigvæk brug for it-sikkerhedsfirmaerne, for vi skal selvfølgelig have beskyttet vores enheder, vi skal have købt den ene og den anden dims for at højne it-sikkerheden.

Men i den sidste ende er det jo tit brugeren selv, der kommer til at klikke på et eller andet, fordi man måske ikke lige helt tænker sig om.

For mig handler god it-sikkerhed helt lavpraktisk om, at man sørger for at få opdateret sin software og få fjernet alt det, som man ikke bruger, skifte password ofte og have en form for svære password med flere kriterier, lade være med at trykke på links, som man ikke kender og den slags.

Vi skal helt lavpraktisk bare tænke mere over, hvad vi egentlig gør.

Brugerne er ikke uerfarne. Overhovedet ikke. For de kan alt, og it er jo et fantastisk værktøj. Vi skal bare bruge det fornuftigt.

It-sikkerhed er jo en rigtig træls ting at snakke om i det daglige. Mange gider simpelthen ikke at snakke om det, og de er væk, bare man nævner ordet ‘it’.

Så vi skal som it-folk i virksomhederne sørge for at få it-sikkerhden helt ned i den daglige tale: Hvad betyder det egentlig, hvis du gør det her?

Jeg synes personligt, at det er vigtigt, at man har dialog face to face, og jeg er meget imod at lave remote-support til mine brugere.

Jeg vil hellere gå ind i afdelingen og sige: Sådan ser landet ud i øjeblikket. Så kan de spørge mig, og vi er nede på et niveau, hvor alle kan være med. Det giver en god dialog."

Christian Erland Jensen, IT, DS Stålprofil og medlem af NC3Skyt, Nordjylland.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura