"Vi bør få bragt it-sikkerhedsdiskussionen længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om"

"Jeg mener, at vi generelt skal forsøge at få bragt it-sikkerhedsdiskussionen lidt længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"It-sikkerhedsdebatten er i mine øje alt for fyldt med smarte buzzwords, som gør, at almindelige mennesker - som for eksempel medarbejdere - tit ikke helt forstår, hvad der bliver sagt, når de her it-sikkerhedsfolk begynder at tale.

Jeg mener, at vi generelt skal forsøge at få bragt it-sikkerhedsdiskussionen lidt længere ned, så også den menige medarbejder forstår, hvad det handler om.

Vi har selvfølgelig i meget høj grad stadigvæk brug for it-sikkerhedsfirmaerne, for vi skal selvfølgelig have beskyttet vores enheder, vi skal have købt den ene og den anden dims for at højne it-sikkerheden.

Men i den sidste ende er det jo tit brugeren selv, der kommer til at klikke på et eller andet, fordi man måske ikke lige helt tænker sig om.

For mig handler god it-sikkerhed helt lavpraktisk om, at man sørger for at få opdateret sin software og få fjernet alt det, som man ikke bruger, skifte password ofte og have en form for svære password med flere kriterier, lade være med at trykke på links, som man ikke kender og den slags.

Vi skal helt lavpraktisk bare tænke mere over, hvad vi egentlig gør.

Brugerne er ikke uerfarne. Overhovedet ikke. For de kan alt, og it er jo et fantastisk værktøj. Vi skal bare bruge det fornuftigt.

It-sikkerhed er jo en rigtig træls ting at snakke om i det daglige. Mange gider simpelthen ikke at snakke om det, og de er væk, bare man nævner ordet ‘it’.

Så vi skal som it-folk i virksomhederne sørge for at få it-sikkerhden helt ned i den daglige tale: Hvad betyder det egentlig, hvis du gør det her?

Jeg synes personligt, at det er vigtigt, at man har dialog face to face, og jeg er meget imod at lave remote-support til mine brugere.

Jeg vil hellere gå ind i afdelingen og sige: Sådan ser landet ud i øjeblikket. Så kan de spørge mig, og vi er nede på et niveau, hvor alle kan være med. Det giver en god dialog."

Christian Erland Jensen, IT, DS Stålprofil og medlem af NC3Skyt, Nordjylland.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S