Nu offentliggører giganten Amazon også sine lønninger: Og det er i en helt anden liga end Facebook

En modedille har bredt sig blandt de store techselskaber, der gladeligt fortæller om gennemsnitslønninger. Forleden lagde Facebook sine tal frem. Nu følger Amazon trop.

Artikel top billede

Et af verdens største firmaer lægger nu tal frem for den gennemsnitlige løn i virksomheden. Det drejer sig om Amazon, der de seneste år har erobret enorme markedsandele og spreder frygt og rædsel blandt alle andre webshops og detailforretninger.

Men hvad betaler giganten de ansatte i gennemsnit?

171.223 kroner om året, skriver Bloomberg.

Det er et noget andet tal, end Facebook forleden præsenterede, da den for øjeblikket noget stormombruste virksomhed lagde samme tal frem. Her kunne man fortælle, at gennemsnitslønnen var på hele 1,4 millioner kroner altså næsten 10 gange så meget som medarbejderne hos Amazon.

Det kan du læse om her: Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

Men det er det en ganske naturlig forklaring på. Selvom Amazon betegnes som et selskab med fuld fart på, og tankerne i retning af Silicon Valley, så beskæftiger virksomheden flere end 560.000 ansatte hvor af mange arbejder med at pakke og flytte de enorme mængder pakker. For dem er der langt til sækkestole og bordtennisborde i Silicon Valley.

Direktør Jeff Bezoz blev sidste år verdens rigeste person, og han lider da heller ingen nød. Forbes beretter, at han er god for 128 milliarder dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos