Til trods for succes-regnskab: Her styrtbløder Google i sin kamp mod Amazon

Google, og Alphabet, skovler ind med penge. Afdeling kaldet ’Other Bets’ taber dog vildt med penge.

Artikel top billede

Googles Nest-enheder tjener slet, slet ikke nok til at være rentable (Foto: Picasa)

Google – eller rettere moderselskabet Alphabet - kunne i går aftes præsentere et af selskabets bedste kvartalsregnskaber nogensinde.

Omsætningen er øget med 26 procent i forhold til sidste år, mens kvartalsoverskuddet flirtede med de 10 milliarder kroner.

Af regnskabet kan det aflæses, at det især går strygende for reklameafdelingen, som skovler ind med penge, til trods for stadig større bannerblindhed og faldende priser per tusind reklameklik. Google-aktien (GOOGL) sluttede to procent højere den dag, skriver Techcrunch.

Mens reklameforretningen udgør omkring to tredjedel af Alphabets omsætning, trækker en særlig afdeling ned i det samlede regnskab.
Google styrtbløder penge fra deres smart-home afdeling, Nest.

Læs også: Test af Google Home Mini: “Okay Google - hvor smart er du egentlig?”

Nest kunne ifølge regnskabet mønstre en omsætning på 726 millioner dollar, godt 4,4 milliarder kroner.

Nest figurerer dog ikke længere som datterselskab til Alphabet, men blev i sidste år inkluderet i Google-afdelingen under det som Google kalder ’Other Bets. Afdelingen tæller et underskud på 621 millioner dollar, noterer The Verge.

Google har altså spenderet over en halv milliard dollar på Nest, som i dag fremstiller smart-udstyr til hjemmet, herunder smart-termostater, hjemmeovervågning, alarmer og meget mere.

Sammen med Google Home er Nest Alphabets spydspids mod Amazon i kampen om at gøre hjemmet intelligent.

Her dominerer Amazon blandt andet ved at have solgt knap tre ud af fire af det amerikanske markeds smart-højttalere.

Læs også: Amazon klar med kæmpe satsning: Nægter at kommentere på "rygter og spekulationer"

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS