Til trods for succes-regnskab: Her styrtbløder Google i sin kamp mod Amazon

Google, og Alphabet, skovler ind med penge. Afdeling kaldet ’Other Bets’ taber dog vildt med penge.

Artikel top billede

Googles Nest-enheder tjener slet, slet ikke nok til at være rentable (Foto: Picasa)

Google – eller rettere moderselskabet Alphabet - kunne i går aftes præsentere et af selskabets bedste kvartalsregnskaber nogensinde.

Omsætningen er øget med 26 procent i forhold til sidste år, mens kvartalsoverskuddet flirtede med de 10 milliarder kroner.

Af regnskabet kan det aflæses, at det især går strygende for reklameafdelingen, som skovler ind med penge, til trods for stadig større bannerblindhed og faldende priser per tusind reklameklik. Google-aktien (GOOGL) sluttede to procent højere den dag, skriver Techcrunch.

Mens reklameforretningen udgør omkring to tredjedel af Alphabets omsætning, trækker en særlig afdeling ned i det samlede regnskab.
Google styrtbløder penge fra deres smart-home afdeling, Nest.

Læs også: Test af Google Home Mini: “Okay Google - hvor smart er du egentlig?”

Nest kunne ifølge regnskabet mønstre en omsætning på 726 millioner dollar, godt 4,4 milliarder kroner.

Nest figurerer dog ikke længere som datterselskab til Alphabet, men blev i sidste år inkluderet i Google-afdelingen under det som Google kalder ’Other Bets. Afdelingen tæller et underskud på 621 millioner dollar, noterer The Verge.

Google har altså spenderet over en halv milliard dollar på Nest, som i dag fremstiller smart-udstyr til hjemmet, herunder smart-termostater, hjemmeovervågning, alarmer og meget mere.

Sammen med Google Home er Nest Alphabets spydspids mod Amazon i kampen om at gøre hjemmet intelligent.

Her dominerer Amazon blandt andet ved at have solgt knap tre ud af fire af det amerikanske markeds smart-højttalere.

Læs også: Amazon klar med kæmpe satsning: Nægter at kommentere på "rygter og spekulationer"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job