Amazon klar med kæmpe satsning: Nægter at kommentere på "rygter og spekulationer"

Mens Echo Dot og Alexa er ved at indtage danskernes hjem, lyder meldinger nu på, at Amazon arbejder på endnu et tiltag, der vil ændre forbrugernes liv. Virksomheden selv nægter at kommentere sagen.

Artikel top billede

I de danske hjem er Amazon's Echo Dot begyndt at finde indpas, og flere og flere danskere er begyndt at føre samtaler med familiens nye medlem, Alexa.

Men det kan blot være begyndelsen. Det forlyder nemlig, at Amazon i øjeblikket arbejder heftigt på en robot til hjemmet. Det skriver det amerikanske finansmedie Bloomberg.

Læs mere her: Nu offentliggører giganten Amazon også sine lønninger: Og det er i en helt anden liga end Facebook

Mediet har sine oplysninger fra kilder tæt på projektet, og disse personer har også givet en indikation på, at den nye hjemmerobot kommer til at hedde Vesta.

Efter Bloombergs oplysninger, er man hos Amazon begyndt på agressiv vis at hyre folk ind til projektet, og robotterne kan ramme markedet og dermed forbrugerne allerede i 2019.

Læs mere her: Amazon klar med egen Android-browser: Har i alt stilhed lanceret browseren 'Internet' - som næsten intet fylder

Det er endnu uklart, hvilke formål robotten skal tjene, men man forestiller sig det som en form mobil udgave af Alexa, som kan følge ejeren rundt og tage imod bestilling. Det forventes, at markedet for robotter til forbrugere vil udgøre en værdi på 15 milliarder dollar om blot fem år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S