Kinas næste mobilflagskib, OnePlus 6, søsættes 16. maj – den får meget at leve op til

OnePlus 6 – den næste stjernetelefon fra mærket af samme navn – får debut om små tre uger. Det er dog langt fra sikkert, at den vil kunne levere samme interessante priser som før.

Artikel top billede

Afløseren til OnePlus' 5T er på trapperne

En af mobilverdenens mere aparte selskaber er på vej med et nyt flagskib: OnePlus 6.

16. maj klokken 18.00 dansk tid inviterer producenten både presse og entusiaster til et lanceringsevent i London under overskriftent ’The Speed You Need”. Billetter kan købes her.

Kinesiske OnePlus er en af de yngste smartphone-selskaber på markedet, men har på kort tid etableret sig i den globale top 10 for mobilproducenter. En bedrift som er lykkedes ved en fokuseret satsning på et stærkt teknikblad til en mådeholden pris.

Selskabets to seneste telefoner har generelt også høstet ros i Computerworld.dks tests, hvor seneste model kunne kalde sig for årets mest anbefalelsesværdige model.

Læs også: Test: Derfor er OnePlus 5T den mest anbefalelsesværdige telefon i 2017

Stort display, højere priser

Står rygterne til troende, vil OnePlus 6 match dagens toptelefoner med et vandtæt design, hvor et stort display får lov til at fylde hele fronten – endda med et lille hak til frontkameraet, ligesom i iPhone X.

Teknikbladet bliver, som i OnePlus hidtige telefoner, spækket til randen. Qualcomms stærkeste octa-core processor forventes at regere motorrummet sammen med masser af RAM (6 eller 8 GB alt efter model).

Med sine nye kollektion forventes selskabet at presse prisen yderligere i vejret. Hvor efterårets billigste OnePlus 5T variant debuterede ved 2.999 kinesiske Yuan (svarende til knap 2.900 kroner), lyder den rygtede debutpris nu på 3.299 Yuan ifølge kinesiske Weibo-kilder.

Den billigste model får 64GB lagerplads, mens dyrere modeller med både 128GB og 256GB lagerplads vil skrue prisen yderlige op.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S