Dobbelt op på milliard-gevinst: Dansk robot-iværksætter sælger sit andet selskab

Den danske robot-iværksætter Thonas Visti sælger Mobile Industrial robots for et milliardbeløb.

Artikel top billede

Efter seks år med robotselskabet Universal Robots kunne iværksætter Thomas Visti i 2015 sikre sig sin første milliard-handel til amerikanske Teradyne.

Tre år senere har han gentaget kunsten.

Denne gang er det igen et robot-selskab, Mobile Industrial Robots (M.I.R.), som er opkøbt. Køberen er den samme, den Massachusetts-baserede teknologi-virksomhed Teradyne.

Prisen lyder nu på 1,7 milliarder kroner, mod 1,9 milliarder kroner dengang Universal Robots blev solgt for tre år siden.

»Det havde jeg ikke i min vildeste fantasi troet, at jeg skulle opleve to gange i mit liv. Vi har skabt noget unikt i Danmark, som virkelig har sat os på verdenskortet. Det er jeg enorm stolt af at have været med til - i to forskellige virksomheder,« siger Thomas Visti til finans.dk.

Både Thomas Visti og medstifter Niels Jul Jacobsen kan regne med en kæmpemæssig gevinst ved handlen. Ejerkredsen har i sin tid kun investeret i alt 20 millioner kroner en mikroskopisk brøkdel af den nuværende salgspris på 1,7 milliarder kroner.

Læs også: "I industrien elsker vi AR. Nu kan du tage de mærkelige briller på, og ingen griner over, at det ser spøjst ud”

M.I.R. tæller i dag en stab på 65 medarbejdere ved basen i Odense. Her fremstiller selskaber små selvkørende robotter, der eksempelvis kan fragte blodprøver omkring i et hospital. Igennem de sidste tre år er omsætningen øget fra 5 til 77 millioner kroner årligt.

Med i begge handler følger en hensigtserklæring om at bevare selskabets tilknytning til den fynske landsdel. Siden Teradyne opkøbte Universal Robots i 2015, har selskabet kørt videre på dansk grund.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network