Dobbelt op på milliard-gevinst: Dansk robot-iværksætter sælger sit andet selskab

Den danske robot-iværksætter Thonas Visti sælger Mobile Industrial robots for et milliardbeløb.

Artikel top billede

Efter seks år med robotselskabet Universal Robots kunne iværksætter Thomas Visti i 2015 sikre sig sin første milliard-handel til amerikanske Teradyne.

Tre år senere har han gentaget kunsten.

Denne gang er det igen et robot-selskab, Mobile Industrial Robots (M.I.R.), som er opkøbt. Køberen er den samme, den Massachusetts-baserede teknologi-virksomhed Teradyne.

Prisen lyder nu på 1,7 milliarder kroner, mod 1,9 milliarder kroner dengang Universal Robots blev solgt for tre år siden.

»Det havde jeg ikke i min vildeste fantasi troet, at jeg skulle opleve to gange i mit liv. Vi har skabt noget unikt i Danmark, som virkelig har sat os på verdenskortet. Det er jeg enorm stolt af at have været med til - i to forskellige virksomheder,« siger Thomas Visti til finans.dk.

Både Thomas Visti og medstifter Niels Jul Jacobsen kan regne med en kæmpemæssig gevinst ved handlen. Ejerkredsen har i sin tid kun investeret i alt 20 millioner kroner en mikroskopisk brøkdel af den nuværende salgspris på 1,7 milliarder kroner.

Læs også: "I industrien elsker vi AR. Nu kan du tage de mærkelige briller på, og ingen griner over, at det ser spøjst ud”

M.I.R. tæller i dag en stab på 65 medarbejdere ved basen i Odense. Her fremstiller selskaber små selvkørende robotter, der eksempelvis kan fragte blodprøver omkring i et hospital. Igennem de sidste tre år er omsætningen øget fra 5 til 77 millioner kroner årligt.

Med i begge handler følger en hensigtserklæring om at bevare selskabets tilknytning til den fynske landsdel. Siden Teradyne opkøbte Universal Robots i 2015, har selskabet kørt videre på dansk grund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura