Egmont hyrer ny CIO: Henter ny digital topchef i GN Resound

40-årige Jonas Frank Johannesen bliver ny CIO i medievirksomheden Egmont, hvor han har første arbejdsdag i dag.

Artikel top billede

Danmarks største medievirksomhed, Egmont, får ny CIO i dag, hvor 40-årige Jonas Frank Johannsen har første arbejdsdag som CIO og vice president for Egmont IT.

Han kommer fra en stilling som direktør for såkaldt strategic accounts i GN Resound og har tidligere været ansat i Accenture og Coloplast.

Jonas Frank Johannesen afløser Mette Jæpelt, som ifølge Egmont “efter en lang karriere i Egmont og Nordisk Film har ønsket at træde tilbage og starte et nyt kapitel i sit arbejdsliv.”

Den nye CIO får nu til opgave at tilrette Egmont til den nye digitale virkelighed.
Selskabet står bag en række af de mest kendte medievirksomheder herhjemme og ejer således Nordisk Film, en del af Zentropa, forlaget Lindhardt & Ringhof samt mere end 70 bladudgivelser i en række lande - herunder Euroman, Alt for Damerne, BoligLiv, Hjemmet og Hendes Verden.

“I Egmont følger vi forbrugerne ud på nye medieplatforme og brugerflader, og vi udvikler i stigende grad vores forretninger ved brug af ny teknologi og data. I Jonas Frank Johannesen har vi fundet den helt rette profil til at være med til at sikre, at vi bliver endnu skarpere på dette område,” lyder det fra selskabets finansdirektør, Hans J. Carstensen.

Selv peger Jonas Frank Johannesen på, at mediebranchen ‘på mange måder er front-runner, når det kommer til digital transformation.’

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub