Egmont hyrer ny CIO: Henter ny digital topchef i GN Resound

40-årige Jonas Frank Johannesen bliver ny CIO i medievirksomheden Egmont, hvor han har første arbejdsdag i dag.

Artikel top billede

Danmarks største medievirksomhed, Egmont, får ny CIO i dag, hvor 40-årige Jonas Frank Johannsen har første arbejdsdag som CIO og vice president for Egmont IT.

Han kommer fra en stilling som direktør for såkaldt strategic accounts i GN Resound og har tidligere været ansat i Accenture og Coloplast.

Jonas Frank Johannesen afløser Mette Jæpelt, som ifølge Egmont “efter en lang karriere i Egmont og Nordisk Film har ønsket at træde tilbage og starte et nyt kapitel i sit arbejdsliv.”

Den nye CIO får nu til opgave at tilrette Egmont til den nye digitale virkelighed.
Selskabet står bag en række af de mest kendte medievirksomheder herhjemme og ejer således Nordisk Film, en del af Zentropa, forlaget Lindhardt & Ringhof samt mere end 70 bladudgivelser i en række lande - herunder Euroman, Alt for Damerne, BoligLiv, Hjemmet og Hendes Verden.

“I Egmont følger vi forbrugerne ud på nye medieplatforme og brugerflader, og vi udvikler i stigende grad vores forretninger ved brug af ny teknologi og data. I Jonas Frank Johannesen har vi fundet den helt rette profil til at være med til at sikre, at vi bliver endnu skarpere på dette område,” lyder det fra selskabets finansdirektør, Hans J. Carstensen.

Selv peger Jonas Frank Johannesen på, at mediebranchen ‘på mange måder er front-runner, når det kommer til digital transformation.’

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS