Kan ikke komme længere i Danmark: Nu sigter fremadstormende dansk konsulenthus efter udlandet - og en omsætning på en milliard kroner

Efter et år med investeringer og en beskeden stigning på bundlinjen har konsulenthuset 7N nu blikket stift rettet mod udlandet

Artikel top billede

Det fremadstormende konsulenthus 7N er ved at have udtømt det danske marked for dygtige konsulenter.

Det mener det i hvert fald selv og satser derfor på de udenlandske markeder i de kommende år.

“Markedet er ikke ret meget større for os i Danmark, hvis vi ikke skal gå på kompromis med den høje kvalitet hos vores konsulenter. Så jeg har blikket stift rettet mod udlandet,” siger administrerende direktør i 7N, Jeppe Hedaa.

Stigende omsætning men stagnerende resultat

7N kunne mandag fremlægge et regnskab for 2017, der viste en omsætning på lige over 811 millioner kroner. En stigning på knap 150 miollioner kroner i forhold til sidste år.

Men selvom omsætningen er stigende, så viste regnskabet også et resultat på niveau med sidste år nemlig på 26 millioner kroner.

Det stillestående resultat forklarer Jeppe Hedaa med, at 7N har brugt en stor del af indtjeningen på store investeringer i løbet af året.

“Vores forretning minder meget om, hvordan markedet ellers ser ud. Alle er i gang med at digitalisere deres virksomhed, og det kræver store investeringer,” forklarer han og fortsætter:

“Vi har fokuseret på, hvordan vi bliver ved med at kunne tiltrække de bedste it-konsulenter. Det kræver nogle investeringer, hvis vi skal blive ved med at kunne levere på samme høje niveau."

Omsætning på én milliard i 2019

Men selvom den store stigning i omsætningen ikke smitter af på bundlinjen, så er det ikke noget, der skaber bekymring hos Jeppe Hedaa.

“Der er mange måder, man kan vælge at se det på. Jeg har ikke nogen bestyrelse, jeg skal gøre tilfreds ved at generere et kæmpe overskud. Vi har fokus på, at vores konsulenter og kunder er glade,” siger han.

Jeppe Hedaa regner da også med at gå en lys fremtid i møde, når 7N skal satse endnu mere på de udenlandske markeder. Derfor regner han også med at runde en omsætning på én milliard kroner til næste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job