It-iværksætter Tommy Ahlers bliver ny uddannelses- og forskningsminister

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har netop udnævnt it-iværksætteren Tommy Ahlers, der har grundlagt sin formue på salgene af Zyb og Podio, til ny uddannelses- og forskningsminister efter Søren Pind.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

It-iværksætteren Tommy Ahlers bliver ny uddannelses- og forskningsminister.

Sådan lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der netop har præsenteret tre nye ministre for dronningen.

De øvrige nye ministre er Eva Kjer Hansen (ny minister for nordisk samarbejde og fiskeri) og Jakob Ellemann-Jensen (ny miljø- og fødevareminister).

42-årige Tommy Ahlers, der er uddannet jurist, afløser Søren Pind (V), der for et par dage siden meddelte, at han trak sig fra politik, fordi han føler sig ‘tømt.’

Lars Løkke Rasmussen skriver på Twitter, at der er tale om 'tre stærke profiler som jeg glæder mig til at arbejde endnu tættere sammen med.'

Tommy Ahlers er for tiden nok mest kendt fra sin medvirken i tv-programmet Løvens Hule.

Han er imidlertid også medlem af regeringens disruptionråd og har markeret sig som en visionær og handlekraftig iværksætter.

Tommy Ahlers arbejdede som ung for McKinsey og blev siden direktør i Zyb, som 2008 blev solgt til Vodafone for 235 millioner kroner, samt Podio, som 2012 blev solgt til Citrix for 260 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her.

Han er ligeledes med i den store venturefond, som en række velhavende og fremtrædende iværksættere i efteråret lancerede under navnet ByFounders.

Den kan du læse mere om her: Disse 30 super-iværksættere står klar med trekvart milliard kroner i ny venturefond.

Læs også:

Her er listen: Disse 30 super-iværksættere står klar med trekvart milliard kroner i ny venturefond

Se alle medlemmerne: Her er Lars Løkkes helt nye disruptionråd.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S