Her er de 30 mest efterspurgte it-kompetencer lige nu

God kommunikation og en struktureret arbejdstilgang er nogle af nøglebegreberne, når arbejdsgiverne leder efter nye it-medarbejdere, viser en ny analyse.

Artikel top billede

Gode samarbejdsevner, selvstændig og struktureret. De er de tre vigtigste kompetencer for it-medarbejdere ifølge en ny undersøgelse fra finduddannelse.dk.

I analysen har man set på, hvad arbejdsgiverne efterspørger i en række jobannoncer fra jobindex og it-jobbank fra marts 2018.

Det er altså nogle af de kompetencer, som du skal vægte højt, når du skal ud at søge job.

Generelt lægger arbejdsgiverne stor vægt på, at deres it-medarbejdere kan arbejde struktureret, analytisk og målrettet med deres opgaver.

Læs mere her: Kan du holde fast på firmaets it-kompetencer? Her er seks grunde til at dine it-folk siger op

Derudover er der også stort fokus på kommunikationsevnerne i de jobannoncer, der er blevet slået op i løbet af marts måned.

Der bliver lagt vægt på, at du udadvendt, hjælpsom og serviceminded, når arbejdsgiverne kigger ansøgningerne igennem.

Business Intelligence, CRM og SharePoint

Udover de mere sociale og bløde kompetencer, så er der også en hel del konkrete it-værktøjer, der bliver efterspurgt hos arbejdsgiverne.

Læs mere her: Disse fem kompetencer bør enhver it-professionel satse på at opbygge lige nu

Her finder vi blandt andet kompetencer inden fro forretnings- og software-løsninger som business intelligence, CRM og SharePoint, som er nogle af de kompetencer, som flest arbejdsgivere efterspørger, når de leder efter nye it-medarbejdere.

Ser man på kodesprog så er SQL, Javascript og C# blandt de mest efterspurgte hos danske virksomheder.

Analysen er baseret på 2.265 jobansøgninger fra henholdsvis jobindex og it-jobbank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job