SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

SAP er på vej med en stor CRM-satsning til sommer. Det klare mål: At vriste markedsandele fra Salesforce.

Artikel top billede

SAP er på vej med en ny stor CRM-satsning, som selskabet ventes at præsentere på dets store Saphirre-konference, der finder sted til juni.

Målet er klart: SAP vil forsøge at vriste markedsandel fra amerikanske Salesforce, som i dag er verdens største på området.

At det er netop Salesforce, der er hovedmålet, underbygges af SAP-topchef Bill McDermott, som i forbindelse med selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab ikke lægge fingrene imellem.

“Såkaldt cloud-CRM [som det, som Salesforce leverer, red] er ikke andet end alt for dyr software, der kører på første generations SaaS-arkitektur,” siger han.

“Det er nok grunden til, at så mange har reageret ivrigt på SAP’s nye melding om en helt ny CRM-vision. De ved, at der er forandring på vej. Vi er på vej,” siger topchefen.

SAP har i den seneste tid været rodet ind i et par alvorlige sager om afregningen af selskabets systemer, hvilket har været blandt de tungtvejene årsager til at bygge det nye produkt.

Du kan læse mere om dette her: SAP ændrer betalings-betingelser efter licens-dom: Nu kan du afregne på en helt ny måde

Ifølge Bill McDermott vil SAP ‘rebrande hele CRM-kategorien’ på en måde, så det står klart for alle, at deres ‘forretning vil køre bedst med SAP.’

“Ingen vil længere være nødt til at anvende forældede salgsplatforme med komplekse integrationslag, når de forsøger at trække data ud af deres ERP-system,” siger han.

Ifølge ham har brugerne for tiden alvorligt brug for at få forbundet hele værdikæden gennem organisationerne.
"Så vi vil forbinde hele værdikæden - lige fra kunden og op - i gnidningsfri, industrispecifikke, cloudbaserede og integrerede processer. Vi vil også bygge machine learning AI, IoT og blockchain ind i applikationen for at gøre det nemmere for brugerne at komme igang," siger han.

SAP konkurrerer foruden Salesforce også med Oracle og Microsoft på området.

Computerworlds amerikanske nyhedsbureau forventer, at den kommende CRM-løsning vil være stærkt fokuseret på cloud-delen.

Læs også:

Der bliver kæmpe-mangel på SAP-specialister i de kommende år: "Det er et system-problem, som ikke bare løser sig selv. Det er et opråb"

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S