Artikel top billede

SAP på vej med stor CRM-satsning: Går i flæsket på Salesforce

SAP er på vej med en stor CRM-satsning til sommer. Det klare mål: At vriste markedsandele fra Salesforce.

SAP er på vej med en ny stor CRM-satsning, som selskabet ventes at præsentere på dets store Saphirre-konference, der finder sted til juni.

Målet er klart: SAP vil forsøge at vriste markedsandel fra amerikanske Salesforce, som i dag er verdens største på området.

At det er netop Salesforce, der er hovedmålet, underbygges af SAP-topchef Bill McDermott, som i forbindelse med selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab ikke lægge fingrene imellem.

“Såkaldt cloud-CRM [som det, som Salesforce leverer, red] er ikke andet end alt for dyr software, der kører på første generations SaaS-arkitektur,” siger han.

“Det er nok grunden til, at så mange har reageret ivrigt på SAP’s nye melding om en helt ny CRM-vision. De ved, at der er forandring på vej. Vi er på vej,” siger topchefen.

SAP har i den seneste tid været rodet ind i et par alvorlige sager om afregningen af selskabets systemer, hvilket har været blandt de tungtvejene årsager til at bygge det nye produkt.

Du kan læse mere om dette her: SAP ændrer betalings-betingelser efter licens-dom: Nu kan du afregne på en helt ny måde

Ifølge Bill McDermott vil SAP ‘rebrande hele CRM-kategorien’ på en måde, så det står klart for alle, at deres ‘forretning vil køre bedst med SAP.’

“Ingen vil længere være nødt til at anvende forældede salgsplatforme med komplekse integrationslag, når de forsøger at trække data ud af deres ERP-system,” siger han.

Ifølge ham har brugerne for tiden alvorligt brug for at få forbundet hele værdikæden gennem organisationerne.
"Så vi vil forbinde hele værdikæden - lige fra kunden og op - i gnidningsfri, industrispecifikke, cloudbaserede og integrerede processer. Vi vil også bygge machine learning AI, IoT og blockchain ind i applikationen for at gøre det nemmere for brugerne at komme igang," siger han.

SAP konkurrerer foruden Salesforce også med Oracle og Microsoft på området.

Computerworlds amerikanske nyhedsbureau forventer, at den kommende CRM-løsning vil være stærkt fokuseret på cloud-delen.

Læs også:

Der bliver kæmpe-mangel på SAP-specialister i de kommende år: "Det er et system-problem, som ikke bare løser sig selv. Det er et opråb"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere