Tommy Ahlers: “Nu kom denne mulighed. Det er måske den ene gang i livet, jeg får den - og jeg kunne ganske enkelt ikke sige nej’

Danmarks nye forsknings- og uddannelsesminister, Tommy Ahlers, havde aldrig troet, at han skulle blive minister. Men han vil altid være klar til at tage ansvar, hvis han får muligheden, siger han.

Artikel top billede

“Jeg har altid lært og troet på, at hvis man skal tage ansvar, hvis man får muligheden.”

Sådan skriver Danmarks nye forsknings- og uddannelsesminister Tommy Ahlers på Facebook, efter han overraskende for det meste af Danmark onsdag formiddag blev præsenteret som Danmarks nye uddannelses- og forskningsminister.

Han afløser veteranen Søren Pind, der med omgående virkning har trukket sig helt ud ad dansk politik, i det han føler sig ‘tømt.’

42-årige Tommy Ahlers er for familien Danmark nok mest kendt fra tv-programmet Løvens Hule, men han har en lang erhvervsmæssig karriere bag sig som blandt andet McKinsey-mand og medejer af iværksætter-successerne Zyb og Podio, som han er blevet meget velhavende af at sælge.

Tommy Ahlers fortæller, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) ringede til ham tirsdag aften for at spørge, om han ville være minister.

“Jeg interesseret i og fascineret af politik. Jeg har en passion for samfundet, som er på linje med min passion for iværksætteri. Jeg har dog indtil i går troet, at min rolle var påvirke samfundet ved at hjælpe flere iværksættere i gang, bygge virksomheder op og skabe arbejdspladser,” skriver han.

“Men nu kom denne mulighed. Det er måske den ene gang i livet, jeg får den - og jeg kunne ganske enkelt ikke sige nej.”

Tommy Ahlers er også medlem af regeringens disruptionråd, som tæller en lang række erhvervsfolk og andre spidser, der rådgiver og ideudvikler på området som regeringens panel.

“I diskussionerne i Disruptionrådet er det også blevet tydeligt, at en stor del af svaret på de udfordringer, vi står over for som samfund, skal findes i uddannelse og forskning. Det er fundamentet for forandring - og giver os muligheden for at forstå og drage nytte af forandringerne,” skriver Tommy Ahlers.

Han skriver desuden, at han ‘er meget ydmyg’ over for den verden, som han nu træder ind i.

“Nu kan jeg kæmpe direkte for at skabe verdens bedste land for uddannelse og forskning - og være med til at præge det generelle politiske miljø til at forstå, hvordan virksomheder og job skabes. Og jeg glæder mig meget;” skriver han.

Du finder hele opslaget her.

Læs også: It-iværksætter Tommy Ahlers bliver ny uddannelses- og forskningsminister

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job