19 dage til GDPR - Folketinget har endnu ikke vedtaget særlig dansk tilretning af reglerne

I bedste fald vedtager Folketinget de særlige danske persondata-regler blot fem arbejdsdage før EU's persondataforordning træder i kraft. Danske virksomheder står fortsat med en række uafklarede spørgsmål.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har udskudt den danske lovgivning af EU's nye persondataforordning til allersidste øjeblik.

Loven skal nemlig færdigbehandles bare fem arbejdsdage, inden loven træder i kraft den 25. maj, nemlig 17. maj.

Hvis Folketinget ikke stemmer for lovforslaget 17. maj, vil der opstå en lang række usikkerheder, vurderer it-advokat Martin Folke Vasehus.

“Hvis Folketinget ikke vedtager loven, gælder teksten fra forordningen direkte i dansk lovgivning uden den præcisering, der vil følge af databeskyttelsesloven,” siger Martin Folke Vasehus, der er it-advokat og stifter af advokatformaet CIT.

Læs også: Præcis en måned til GDPR: Hver tredje virksomhed er stadig ikke klar

50 punkter skaber usikkerhed

Det betyder, at der ikke vil være mulighed for at tilpasse den nuværende EU-forordning med den danske lovgivningen.

“Hvis ikke lovforslaget bliver vedtaget 17. maj, er der en række specialtilpasninger inden for dansk ret, der ikke vil være afklaret,” siger Martin Folke Vasehus.

Nærmere bestemt er der tale om mere end 50 punkter i EU-forordningen, hvor der er juridisk plads til fortolkning af reglerne.

Det er lovgivningen inden for alt fra arveloven, værnepligtsloven og konkurrenceloven til udstykningsloven, for bare at nævne nogle få områder, hvor justitsministeriet skal tage stilling til den danske lovgning i forhold til EU-forordningen.

Du kan læse alle alle punkterne i justitsministeriets vejledning til EU-forordningen her:

Databeskyttelsesforordningen - og de retlige rammer for dansk lovgivning, Del I, bind 1

Databeskyttelsesforordningen - og de retlige rammer for dansk lovgivning Betænkning nr. 1565 Del I - bind 2

Databeskyttelsesforordningen, Del II

En række tvivlsspørgsmål

Dermed vil danske virksomheder altså gå en usikker fremtid i møde, hvor der vil være en lang række spørgsmål, som man ikke kan få besvaret, før der ligger en dansk lovgivning.

“Så vil vi få en periode, hvor man ikke har fået præciseret, hvad der gælder inden for visse områder. Så vil der være en række tvivlsspørgsmål, hvor danske virksomheder ikke ved, hvad der gælder,” forklarer Martin Folke Vasehus.

Han tror dog ikke, at det i praksis bliver et problem, at loven først bliver vedtaget fem hverdage, før virksomhederne kan få bøder, hvis de ikke lever op til de nye regler.

“Jeg vil tro, at Folketinget og Justitsministeriet har taget højde for, at det er tids nok, hvis loven bliver vedtaget 17. maj," siger han.

Justitsministeriet blev dog en måned forsinket med vejldningen for persondataforordningen, da den skulle fremlægges i april sidste år.

Det kan du læse mere om her: Bliv klar til EU-persondataforordningen: Ministerium klar med længe ventet dansk vejledning til den nye EU-lov

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos