19 dage til GDPR - Folketinget har endnu ikke vedtaget særlig dansk tilretning af reglerne

I bedste fald vedtager Folketinget de særlige danske persondata-regler blot fem arbejdsdage før EU's persondataforordning træder i kraft. Danske virksomheder står fortsat med en række uafklarede spørgsmål.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har udskudt den danske lovgivning af EU's nye persondataforordning til allersidste øjeblik.

Loven skal nemlig færdigbehandles bare fem arbejdsdage, inden loven træder i kraft den 25. maj, nemlig 17. maj.

Hvis Folketinget ikke stemmer for lovforslaget 17. maj, vil der opstå en lang række usikkerheder, vurderer it-advokat Martin Folke Vasehus.

“Hvis Folketinget ikke vedtager loven, gælder teksten fra forordningen direkte i dansk lovgivning uden den præcisering, der vil følge af databeskyttelsesloven,” siger Martin Folke Vasehus, der er it-advokat og stifter af advokatformaet CIT.

Læs også: Præcis en måned til GDPR: Hver tredje virksomhed er stadig ikke klar

50 punkter skaber usikkerhed

Det betyder, at der ikke vil være mulighed for at tilpasse den nuværende EU-forordning med den danske lovgivningen.

“Hvis ikke lovforslaget bliver vedtaget 17. maj, er der en række specialtilpasninger inden for dansk ret, der ikke vil være afklaret,” siger Martin Folke Vasehus.

Nærmere bestemt er der tale om mere end 50 punkter i EU-forordningen, hvor der er juridisk plads til fortolkning af reglerne.

Det er lovgivningen inden for alt fra arveloven, værnepligtsloven og konkurrenceloven til udstykningsloven, for bare at nævne nogle få områder, hvor justitsministeriet skal tage stilling til den danske lovgning i forhold til EU-forordningen.

Du kan læse alle alle punkterne i justitsministeriets vejledning til EU-forordningen her:

Databeskyttelsesforordningen - og de retlige rammer for dansk lovgivning, Del I, bind 1

Databeskyttelsesforordningen - og de retlige rammer for dansk lovgivning Betænkning nr. 1565 Del I - bind 2

Databeskyttelsesforordningen, Del II

En række tvivlsspørgsmål

Dermed vil danske virksomheder altså gå en usikker fremtid i møde, hvor der vil være en lang række spørgsmål, som man ikke kan få besvaret, før der ligger en dansk lovgivning.

“Så vil vi få en periode, hvor man ikke har fået præciseret, hvad der gælder inden for visse områder. Så vil der være en række tvivlsspørgsmål, hvor danske virksomheder ikke ved, hvad der gælder,” forklarer Martin Folke Vasehus.

Han tror dog ikke, at det i praksis bliver et problem, at loven først bliver vedtaget fem hverdage, før virksomhederne kan få bøder, hvis de ikke lever op til de nye regler.

“Jeg vil tro, at Folketinget og Justitsministeriet har taget højde for, at det er tids nok, hvis loven bliver vedtaget 17. maj," siger han.

Justitsministeriet blev dog en måned forsinket med vejldningen for persondataforordningen, da den skulle fremlægges i april sidste år.

Det kan du læse mere om her: Bliv klar til EU-persondataforordningen: Ministerium klar med længe ventet dansk vejledning til den nye EU-lov

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser/konsulent indenfor AI

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S