"I 2013 var vi en tur i Ungarn med hele virksomheden og køre Trabant-race. Og vi vil tilbage i en modus, hvor vi kan tage en årlig rejse"

"I 2013 var vi en tur i Ungarn med hele virksomheden og køre Trabant-race. Det kan godt være, at vi skal finde et andet sted næste gang at køre Trabant-race eller lave en anden aktivitet, men vi vil tilbage i en modus, hvor vi kan tage en årlig rejse"

Artikel top billede

I 2013 var vi en tur i Ungarn med hele virksomheden og køre Trabant-race.

Det kan godt være, at vi skal finde et andet sted næste gang at køre Trabant-race eller lave en anden aktivitet næste gang, men vi vil tilbage i en modus, hvor vi kan tage en årlig rejse.

Det er en erklæret målsætning, som vil gøre rigtigt meget for kulturen og hele dna’et i virksomheden.

Der er der stor forskel på at være ejerledet og være ejet af en professionel fond, som alt andet lige ikke har den samme finger på pulsen i forhold til, hvad der flytter tingene i hverdagen.

Om det allerede bliver i efteråret, eller det først bliver til næste år, der må vi lige se, hvad økonomidirektøren giver os lov til, men det er en klar målsætning, at det skal ske inden for det næste års tid."

Troels Gammelgaard, medstifter og bestyrelsesformand i Progressive, der har købt sin virksomhed tilbage fra kapitalfonden Greystone Capital.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura