Kreditkortselskab afslører efter kæmpe hackerangreb: Disse data er blevet lækket

Kreditkortselskabet Equifax blev sidste år hacket og fik lækket oplysninger om milioner af amerikanere. Nu afslører selskabet, hvor stort omfanget endte med at blive.

Artikel top billede

Hackerne fik adgang til 145 millioner CPR-numre, 99 millioner adresser, lige over 20 millioner telefonnumre og 1,8 millioner e-mailadresser, da kreditkortselskabet Equifax sidste år var udsat for et massivt hackerangreb.

Det skriver The Washington Post efter, at Equifax selv har offentliggjort en opgørelse over, hvilke data selskabet præcis fik hacket sidste år.

Equifax fortæller desuden, at hackerne fik fat i 209.000 af selskabets kunders kreditkortoplysninger.

Læs også: Tyveri af 143 millioner menneskers data kunne være forhindret: It-afdelingen skulle bare have kørt en softwareopdatering

147 millioner brugeres data blev lækket

I første omgang mente Equifax ellers, at der var tale om, at 143 milioner amerikaneres CPR-numre, fødesldatoer, kreditkortoplysninger og andre personlige oplysninger, var blevet hacket.

Men nu afslører kreditkortselskabet selv, at i alt 147 milioner amerikanere fik stjålet deres personlige oplysninger,

Læs også: Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Virksomheder bruger stadig samme sikkerhedssoftware

Selvom hackerangrebet mod Equifax er et af de største og mest alvorlige i nyrere tid, så ser det ikke ud til at have givet grund til bekymring hos andre store selskaber.

Ifølge nyhedsmediet ZDnet så bruger over halvedelen af virksomhederne i Fortune Global 100 stadig samme sikkerhedsprogram som Equifax fik hacket.

Fortune Global 100 er en liste over de 100 største virksomheder i verden målt på omsætning og tæller blandt andre Apple, General Motors, Verizon og Microsoft.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS