Cambio-boss overrasket over Systematics superpris til Region Syddanmark: "Næppe realistisk at gennemføre et projekt af den her størrelse til den pris"

Interview: Systematics pris på et nyt EPJ-system til Region Syddanmark er ekstrem lav, mener rivalen Cambio, der blev vraget til opgaven. "Jeg undrer mig over, at det ender med, at regionen vælger at tage et bud, der ligger så lavt, når vi flere gange undervejs har fået at vide, at vores pris var på et niveau, hvor det kunne give problemer i et projektforløb. Det er svært at forstå," siger Cambio-chef Steffen Lerche til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Region Syddanmark havde sat en milliard kroner plus moms af til et nyt EPJ-system, men så dyrt bliver det slet ikke. Danske Systematic fra Aarhus er nemlig kommet med en superpris til glæde for de danske skatteborgere.

Men prisen er mildt sagt optimistisk, lyder kritikken fra den svenske konkurrent Cambio, der måtte se sig slået med længder på prisen.

"Jeg kan med sikkerhed sige, at det næppe er realistisk at gennemføre et projekt af den her størrelse til den pris,“ siger Steffen Lerche, der er administrerende direktør for den danske del af Cambio.

Læs første reaktion på afgørelsen her: Cambio-boss efter svidende EPJ-nederlag i Region Syddanmark: "Vi havde ikke forventet det resultat"

Forskellen på de to bud er næppe småpenge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job