Kæmpe værdi-hop fra fem milliarder: Nye bankanalyser sætter Netcompanys værdi til mellem 7 og 9,5 milliarder kroner

Netcompany vurderes nu af flere banker bag den kommende børsnotering til at have en rekord-høj værdi i forhold til tidligere vurderinger i markedet. Vurderingerne flugter som regel med selskabets egne ønsker.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Netcompany skal have en prisseddel på mellem 7 og 9,5 milliarder kroner. Det vurderer flere af bankerne bag børsnoteringen af selskabet, skriver Finans.

Berlingske Business tidligere har skrevet, at noteringen vil ske 6. juni. Berlingske har også tidligere spået, at Netcompany ville få en værdi omkring 5 milliarder kroner ved børsnoteringen.

Det kan du læse mere om her:
Netcompany melder selv ud: Vi overvejer børsnotering i København

En kilde fortæller til Finans, at Danske Banks vurdering af værdien ligger på mellem syv og ni milliarder kroner, når man medregner selskabets gæld. Andre analyser fra banker bag noteringen på børsen peger altså på en lidt højere pris, nemlig op til 9,5 milliarder kroner.

Ifølge Finans svarer det til 13-17 gange årets forventede driftsresultat - det såkaldte EBITDA.

Netcompanys konkurrent NNIT er på prissat til i omegnen af ni gange ebitda , men ifølge Finans mener bankerne bag børsintroduktionen, at Netcompany på grund af de præsterede vækstrater og lønsomheden snarere skal sammenlignes med flere udenlandske selskaber. For eksempel amerikanske Epam Systems og Globant og det italienske Reply.

Finans skriver, at prisvurderinger fra banker bag børsintroduktioner som regel altid flugter med det pågældende selskabs egne forventninger, da det er selskabet selv, det har hyret bankerne til opgaven.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo