Kæmpe værdi-hop fra fem milliarder: Nye bankanalyser sætter Netcompanys værdi til mellem 7 og 9,5 milliarder kroner

Netcompany vurderes nu af flere banker bag den kommende børsnotering til at have en rekord-høj værdi i forhold til tidligere vurderinger i markedet. Vurderingerne flugter som regel med selskabets egne ønsker.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Netcompany skal have en prisseddel på mellem 7 og 9,5 milliarder kroner. Det vurderer flere af bankerne bag børsnoteringen af selskabet, skriver Finans.

Berlingske Business tidligere har skrevet, at noteringen vil ske 6. juni. Berlingske har også tidligere spået, at Netcompany ville få en værdi omkring 5 milliarder kroner ved børsnoteringen.

Det kan du læse mere om her:
Netcompany melder selv ud: Vi overvejer børsnotering i København

En kilde fortæller til Finans, at Danske Banks vurdering af værdien ligger på mellem syv og ni milliarder kroner, når man medregner selskabets gæld. Andre analyser fra banker bag noteringen på børsen peger altså på en lidt højere pris, nemlig op til 9,5 milliarder kroner.

Ifølge Finans svarer det til 13-17 gange årets forventede driftsresultat - det såkaldte EBITDA.

Netcompanys konkurrent NNIT er på prissat til i omegnen af ni gange ebitda , men ifølge Finans mener bankerne bag børsintroduktionen, at Netcompany på grund af de præsterede vækstrater og lønsomheden snarere skal sammenlignes med flere udenlandske selskaber. For eksempel amerikanske Epam Systems og Globant og det italienske Reply.

Finans skriver, at prisvurderinger fra banker bag børsintroduktioner som regel altid flugter med det pågældende selskabs egne forventninger, da det er selskabet selv, det har hyret bankerne til opgaven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)