Donald Trump tweeter: Vil hjælpe den kinesiske mobilgigant ZTE fra truende kollaps

USA’s præsident Donald Trump vil hjælpe den kinesiske mobilgigant ZTE, som står på afgrundens rand på grund af amerikanske sanktioner.

Artikel top billede

USA’s præsident, Donald Trump, vil hjælpe den kineiske mobilgigant ZTE, som står på afgrundens rand, efter USA har forbudt amerikanske virksomheder at sælge produkter til selskabet i de kommende syv år.

Konsekvenserne har dette forbud for ZTE, som er blandt verdens største mobilproducenter, kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Men nu skrider Donald Trump ind i sagen, fremgik det søndag i en besked på Twitter, som er Donald Trumps foretrukne platform til at meddelele sig til offentligheden.

“Kinas præsident Xi og jeg arbejder sammen på at sikre det store kinesiske telefon-selskab ZTE en vej ‘back into business,’ skrev han.

“For mange mistede job i Kina. Handelsministeriet er blevet instrueret i at få det gjort!” lyder det fra præsidenten.

ZTE har siden forbuddet blev udstedet lagt sig i selen for at få det omstødt.

Selskabets telefoner leveres eksempelvis med amerikansk-udviklede Android samt amerikanske processorer.

Det kinesiske selskab har desuden argumenteret med, at det gennem mange år har lagt meget store investeringssummer i USA og købte amerikanske komponenter for 2,3 milliarder dollar i fjor.

Læs også: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job