Donald Trump tweeter: Vil hjælpe den kinesiske mobilgigant ZTE fra truende kollaps

USA’s præsident Donald Trump vil hjælpe den kinesiske mobilgigant ZTE, som står på afgrundens rand på grund af amerikanske sanktioner.

Artikel top billede

USA’s præsident, Donald Trump, vil hjælpe den kineiske mobilgigant ZTE, som står på afgrundens rand, efter USA har forbudt amerikanske virksomheder at sælge produkter til selskabet i de kommende syv år.

Konsekvenserne har dette forbud for ZTE, som er blandt verdens største mobilproducenter, kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Men nu skrider Donald Trump ind i sagen, fremgik det søndag i en besked på Twitter, som er Donald Trumps foretrukne platform til at meddelele sig til offentligheden.

“Kinas præsident Xi og jeg arbejder sammen på at sikre det store kinesiske telefon-selskab ZTE en vej ‘back into business,’ skrev han.

“For mange mistede job i Kina. Handelsministeriet er blevet instrueret i at få det gjort!” lyder det fra præsidenten.

ZTE har siden forbuddet blev udstedet lagt sig i selen for at få det omstødt.

Selskabets telefoner leveres eksempelvis med amerikansk-udviklede Android samt amerikanske processorer.

Det kinesiske selskab har desuden argumenteret med, at det gennem mange år har lagt meget store investeringssummer i USA og købte amerikanske komponenter for 2,3 milliarder dollar i fjor.

Læs også: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S