Microsofts mange opgraderinger af Windows 10 koster virksomheder kassen

Microsofts hastige opgraderings-cyklus af Windows 10 koster kassen for virksomhederne.

Artikel top billede

Det har lagt en stor byrde på virksomhederne, at Microsoft med Windows 10 besluttede at skrue op for den hastighed, hvormed selskabet udsender de store opgraderinger til styresystemet.

Microsoft udsender i dag to årlige såkaldte feature-upgrades til styresystemet, der før Windows 10 blev opgraderet cirka hvert sjette år, når Microsoft udsendte en ny version af Windows.

Ifølge en ny undersøgelse fra analysehuset Gartner udgør de halvårlige opgraderinger en langt større byrde for organisationerne end tidligere.

Windows 10-modellen gør det nødvendigt for organisationerne at indarbejde implementering og udrulning af de opgraderede Windows 10-versioner som løbende processer.

Det gør, at de er nødt til at indtænke nye og ‘anderledes mønstre, når det gælder bemanding og budgettering,” lyder det fra Gartner.

“Opgaver, som ellers er blevet udført og finansieret separat via en service provider, er nu blevet til en løbende opgave, der skal udføres af det eksisterende it-mandskab,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er det langt dyrere for organisationerne at håndtere de to årlige opgraderinger af Windows 10 end det var at håndtere de store mega-opgraderinger hvert sjette år, som Microsoft tidligere anvendte.

“Organisationer, som udruller to opdateringer om året, vil have markant højere omkostningerne end de havde dengang, hvor de skulle opgradere en gang hvert sjette år,” lyder det fra Gartner.

Analysehuset anslår, at de samlede omkostninger til udrulning og implementering af Windows faktisk er fordoblet.

Billledet ser til gengæld helt anderledes ud, hvis organisationerne blot opgraderer en enkelt gang om året. Her vil de samlede omkostninger være lavere end tidligere..

Samme med Windows 10’s opgraderingskadence har Microsoft besluttet kun at yde support i 18 måneder på hver version.

Det betyder, at organisationerne dårligt nok kan tillade sig at skippe en opgradering, da risikoen for, at de ender uden support her er meget stor - eksempelvis hvis der skulle opstå forsinkelser, problemer eller lignende.

Her mener Gartner, at det ville passe langt bedre med organisationernes hverdag, hvis Microsoft ydede support i 24 måneder.

“Microsoft vil gerne have organisationerne til at udrulle alle opdateringerne, men organisationerne er udfordrede af at skulle opgradere hver sjette måned, og mange håber at kunne nøjes med at deploye en gang om året,” lyder det fra Gartner.

Læs også: Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S