TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand

TDC udnævner midlertidig bestyrelsesformand og går på jagt efter dansk profil, som kan indtræde som permanent formand. Se kravene her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC går på jagt efter en dansk bestyrelsesformand.

Det meddeler selskabet, efter det mandag eftermiddag har afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor dets nye bestyrelse er blevet valgt.

Der har mest været tale om en formalitet, i det den nye TDC-ejer, konsortiet DK Telekommunikation, har sikret sig 91 procent af aktiekapitalen og derfor selv har kunnet udpege den nye bestyrelse.

Den kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse - formand ikke fundet

Den nye TDC-bestyrelse indsætter i forbindelse med den ekstraordinære generalforsamling englænderen Mike Parton som ny bestyrelsesformand - dog kun midlertidigt.

Han er i dag også bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

TDC-ejerne har trods en måneds forberedelse ikke været i stand til at finde en permanent formand for bestyrelsen.

Og nu går jagten altså ind på en permanent løsning.

Den kommende formand, der ifølge TDC skal findes 'på sigt', skal have en stærk dansk profil med et godt netværk og erfaring fra dansk erhvervsliv," lyder det fra TDC.

Når vedkommende er fundet, er det planen, at Mike Parton skal indtage rollen som næstformand.

Her vil han 'fokusere på TDC’s strategiske transformation.

På kort sigt vil Mike fokusere på visionen om at levere højhastigheds-internet til husstande og virksomheder i hele Danmark," lyder det fra TDC.

Disse planer kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S