TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand

TDC udnævner midlertidig bestyrelsesformand og går på jagt efter dansk profil, som kan indtræde som permanent formand. Se kravene her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC går på jagt efter en dansk bestyrelsesformand.

Det meddeler selskabet, efter det mandag eftermiddag har afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor dets nye bestyrelse er blevet valgt.

Der har mest været tale om en formalitet, i det den nye TDC-ejer, konsortiet DK Telekommunikation, har sikret sig 91 procent af aktiekapitalen og derfor selv har kunnet udpege den nye bestyrelse.

Den kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse - formand ikke fundet

Den nye TDC-bestyrelse indsætter i forbindelse med den ekstraordinære generalforsamling englænderen Mike Parton som ny bestyrelsesformand - dog kun midlertidigt.

Han er i dag også bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

TDC-ejerne har trods en måneds forberedelse ikke været i stand til at finde en permanent formand for bestyrelsen.

Og nu går jagten altså ind på en permanent løsning.

Den kommende formand, der ifølge TDC skal findes 'på sigt', skal have en stærk dansk profil med et godt netværk og erfaring fra dansk erhvervsliv," lyder det fra TDC.

Når vedkommende er fundet, er det planen, at Mike Parton skal indtage rollen som næstformand.

Her vil han 'fokusere på TDC’s strategiske transformation.

På kort sigt vil Mike fokusere på visionen om at levere højhastigheds-internet til husstande og virksomheder i hele Danmark," lyder det fra TDC.

Disse planer kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job