TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand

TDC udnævner midlertidig bestyrelsesformand og går på jagt efter dansk profil, som kan indtræde som permanent formand. Se kravene her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC går på jagt efter en dansk bestyrelsesformand.

Det meddeler selskabet, efter det mandag eftermiddag har afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor dets nye bestyrelse er blevet valgt.

Der har mest været tale om en formalitet, i det den nye TDC-ejer, konsortiet DK Telekommunikation, har sikret sig 91 procent af aktiekapitalen og derfor selv har kunnet udpege den nye bestyrelse.

Den kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse - formand ikke fundet

Den nye TDC-bestyrelse indsætter i forbindelse med den ekstraordinære generalforsamling englænderen Mike Parton som ny bestyrelsesformand - dog kun midlertidigt.

Han er i dag også bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

TDC-ejerne har trods en måneds forberedelse ikke været i stand til at finde en permanent formand for bestyrelsen.

Og nu går jagten altså ind på en permanent løsning.

Den kommende formand, der ifølge TDC skal findes 'på sigt', skal have en stærk dansk profil med et godt netværk og erfaring fra dansk erhvervsliv," lyder det fra TDC.

Når vedkommende er fundet, er det planen, at Mike Parton skal indtage rollen som næstformand.

Her vil han 'fokusere på TDC’s strategiske transformation.

På kort sigt vil Mike fokusere på visionen om at levere højhastigheds-internet til husstande og virksomheder i hele Danmark," lyder det fra TDC.

Disse planer kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job