TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand

TDC udnævner midlertidig bestyrelsesformand og går på jagt efter dansk profil, som kan indtræde som permanent formand. Se kravene her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC går på jagt efter en dansk bestyrelsesformand.

Det meddeler selskabet, efter det mandag eftermiddag har afholdt ekstraordinær generalforsamling, hvor dets nye bestyrelse er blevet valgt.

Der har mest været tale om en formalitet, i det den nye TDC-ejer, konsortiet DK Telekommunikation, har sikret sig 91 procent af aktiekapitalen og derfor selv har kunnet udpege den nye bestyrelse.

Den kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse - formand ikke fundet

Den nye TDC-bestyrelse indsætter i forbindelse med den ekstraordinære generalforsamling englænderen Mike Parton som ny bestyrelsesformand - dog kun midlertidigt.

Han er i dag også bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

TDC-ejerne har trods en måneds forberedelse ikke været i stand til at finde en permanent formand for bestyrelsen.

Og nu går jagten altså ind på en permanent løsning.

Den kommende formand, der ifølge TDC skal findes 'på sigt', skal have en stærk dansk profil med et godt netværk og erfaring fra dansk erhvervsliv," lyder det fra TDC.

Når vedkommende er fundet, er det planen, at Mike Parton skal indtage rollen som næstformand.

Her vil han 'fokusere på TDC’s strategiske transformation.

På kort sigt vil Mike fokusere på visionen om at levere højhastigheds-internet til husstande og virksomheder i hele Danmark," lyder det fra TDC.

Disse planer kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS