Ambitiøst dansk fintech-firma skal ansætte 70 nye it-folk - men er tvunget til at rykke arbejdspladser til udlandet: "Danske kompetencer er ikke engang et tema, når vi skal ansætte nye folk"

Interview: Danske Pleo skal i løbet af få år gå fra at være omkring 50 til op mod 200 medarbejdere - heraf omkring 70 nye indenfor produkt og it. Det giver store udfordringer i rekrutteringsprocessen. Direktør Jeppe Rindom har to forslag.

Artikel top billede

"Vi har failet big time på den model. Det er ikke noget problem at finde dem og få dem gjort interesseret, men den altskyggende årsag er vores velfærdsmodel, hvor de skal betale 45-50 procent i skat."

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forsøger Pleo at rekruttere 70 it-medarbejder over de næste år
  • Derfor kigger Pleo mod udlandet for relevante kandidater
  • De udfodringer, Pleo står med i forhold til rekruttering
1.103
5:45 min
Den danske fintech-virksomhed Pleo har vokseværk.

Der er lagt en ambitiøs vækstplan på det danske og engelske marked, og Pleo ønsker generelt at brede sin digitale løsning, der håndterer og udsteder betalingskort til medarbejdere, ud på det globale marked.

Det kræver skalering og flere medarbejdere at nå de mål.

Over de næste et til to år skal Pleo ansætte omkring 200 nye medarbejdere - heraf omkring 70 inden for it.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura