Efter Netcompanys skattegevinst: Politisk flertal efterlyser strammere regler

It-koncernen Netcompany sikrede sig en stor skattegevinst ved at køb af en underskudsforretning. Et politisk flertal kræver nu et eftersyn af reglerne på området.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Efter det kom frem denne uge, at Netcompany nettede en klækkelig skattegevinst ved opkøb af af underskudsvirksomhed, vil et politisk flertal nu afdække, hvorvidt skattereglerne på området skal revideres.

Netcompanys skattemanøvre startede i 2012, da selskabet opkøbte en del af konkurrentens Tietos danske virksomhed til et beløb på 21 millioner kroner. Med i handlen fulgte et underskud i virksomhed, som Netcompany over en årrække udnyttede til at trække 288 millioner fra i skatteindbetalinger. Over perioden 2013 til 2016 kunne Netcompany spare sammenlagt 68 millioner i skat.

Handlen og de efterfølgende skattegevinster er i tråd med nuværende skatteregler, men et politisk flertal bestående af fem partier vurderer her, at de gældende regler her er uhensigtsmæssige, skriver finans.dk.

”Det er ikke kønt, men lovligt. Det er vores ansvar at indrette lovgivningen på en fair måde,” siger SF's skatteordfører, Lisbeth Bech Poulsen.

Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten og Alternativet vil derfor have skatteminister Karsten Lauritzen (V) til at undersøge behovet for en eventuel opstramning af reglerne på området.

Netcompany vandt i september 2016 en eftertragtet kontrakt hos Skat, hvor it-koncernen fremover skulle udvikle afløseren til det udskældte EFI-indrivelsessystem.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen