Efter Netcompanys skattegevinst: Politisk flertal efterlyser strammere regler

It-koncernen Netcompany sikrede sig en stor skattegevinst ved at køb af en underskudsforretning. Et politisk flertal kræver nu et eftersyn af reglerne på området.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Efter det kom frem denne uge, at Netcompany nettede en klækkelig skattegevinst ved opkøb af af underskudsvirksomhed, vil et politisk flertal nu afdække, hvorvidt skattereglerne på området skal revideres.

Netcompanys skattemanøvre startede i 2012, da selskabet opkøbte en del af konkurrentens Tietos danske virksomhed til et beløb på 21 millioner kroner. Med i handlen fulgte et underskud i virksomhed, som Netcompany over en årrække udnyttede til at trække 288 millioner fra i skatteindbetalinger. Over perioden 2013 til 2016 kunne Netcompany spare sammenlagt 68 millioner i skat.

Handlen og de efterfølgende skattegevinster er i tråd med nuværende skatteregler, men et politisk flertal bestående af fem partier vurderer her, at de gældende regler her er uhensigtsmæssige, skriver finans.dk.

”Det er ikke kønt, men lovligt. Det er vores ansvar at indrette lovgivningen på en fair måde,” siger SF's skatteordfører, Lisbeth Bech Poulsen.

Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten og Alternativet vil derfor have skatteminister Karsten Lauritzen (V) til at undersøge behovet for en eventuel opstramning af reglerne på området.

Netcompany vandt i september 2016 en eftertragtet kontrakt hos Skat, hvor it-koncernen fremover skulle udvikle afløseren til det udskældte EFI-indrivelsessystem.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory