Efter Netcompanys skattegevinst: Politisk flertal efterlyser strammere regler

It-koncernen Netcompany sikrede sig en stor skattegevinst ved at køb af en underskudsforretning. Et politisk flertal kræver nu et eftersyn af reglerne på området.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Efter det kom frem denne uge, at Netcompany nettede en klækkelig skattegevinst ved opkøb af af underskudsvirksomhed, vil et politisk flertal nu afdække, hvorvidt skattereglerne på området skal revideres.

Netcompanys skattemanøvre startede i 2012, da selskabet opkøbte en del af konkurrentens Tietos danske virksomhed til et beløb på 21 millioner kroner. Med i handlen fulgte et underskud i virksomhed, som Netcompany over en årrække udnyttede til at trække 288 millioner fra i skatteindbetalinger. Over perioden 2013 til 2016 kunne Netcompany spare sammenlagt 68 millioner i skat.

Handlen og de efterfølgende skattegevinster er i tråd med nuværende skatteregler, men et politisk flertal bestående af fem partier vurderer her, at de gældende regler her er uhensigtsmæssige, skriver finans.dk.

”Det er ikke kønt, men lovligt. Det er vores ansvar at indrette lovgivningen på en fair måde,” siger SF's skatteordfører, Lisbeth Bech Poulsen.

Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten og Alternativet vil derfor have skatteminister Karsten Lauritzen (V) til at undersøge behovet for en eventuel opstramning af reglerne på området.

Netcompany vandt i september 2016 en eftertragtet kontrakt hos Skat, hvor it-koncernen fremover skulle udvikle afløseren til det udskældte EFI-indrivelsessystem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS