Apple og Samsung sidder stadig tungt på smartphone-markedet, men de kinesiske producenter haler ind på dem med lynets hast

De kinesiske smartphone-producenter oplever markant fremgang på et marked, der dog stadig domineres af Apple og Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

De kinesiske smartphone-producenter Huawei og Xiaomi stormer frem på et smartphone marked, der er i tilbagegang, men som stadig domineres af Samsung og Apple

Det fremgår af nye tal fra it-analysehuset IDC.

Ifølge IDC blev der i første kvartal af 2018 sendt 334,3 millioner nye smartphones ud på markedet, hvilket er et fald på 2,9 procent i forhold til samme kvartal året før.

Selvom markedet er i tilbagegang, så viser IDC’s tal dog, at de kinesiske producenter Huawei og Xiaomi æder markedsandele med deres telefoner, der er kendetegnet ved at tilbyde gode specifikationer til priser, der er lavere end konkurrenterne fra Apple og Samsung.

Xiaomi og Huawei i markant fremgang

Mest markant er fremgangen hos Xiaomi, der i årets første kvartal skød 28 millioner nye telefoner ud på markedet, hvilket er en fremgang på 87,8 procent i forhold til året før. Mens Huawei sendte 39,3 millioner mobiler på markedet, hvilket er en fremgang på 13,8 procent.

Samsung og Apple er dog stadig de største spillere på markedet.

Selvom Samsung oplevede en tilbagegang på 2,4 procent sammenlignet med samme kvartal året før, sidder den koreanske gigant stadig på 23,4 procent af smartphonemarkedet.

Apple gik frem med 2,8 procent og har nu en markedsandel på 15,6 procent.

Selv om Apples markedsandel er relativ lav, er den californiske virksomhed førende, når det kommer til indtjeningen.

Tal fra markedsanalyse virksomhed Counterpoint viste i sidste måned, at Apple i det seneste kvartal stod for 90 procent af profitten på hele smartphonemarkedet, mens Apples topmodel iPhone X alene stod for 35 procent af indtjeningen i hele smartphone-industrien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job