Apple og Samsung sidder stadig tungt på smartphone-markedet, men de kinesiske producenter haler ind på dem med lynets hast

De kinesiske smartphone-producenter oplever markant fremgang på et marked, der dog stadig domineres af Apple og Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

De kinesiske smartphone-producenter Huawei og Xiaomi stormer frem på et smartphone marked, der er i tilbagegang, men som stadig domineres af Samsung og Apple

Det fremgår af nye tal fra it-analysehuset IDC.

Ifølge IDC blev der i første kvartal af 2018 sendt 334,3 millioner nye smartphones ud på markedet, hvilket er et fald på 2,9 procent i forhold til samme kvartal året før.

Selvom markedet er i tilbagegang, så viser IDC’s tal dog, at de kinesiske producenter Huawei og Xiaomi æder markedsandele med deres telefoner, der er kendetegnet ved at tilbyde gode specifikationer til priser, der er lavere end konkurrenterne fra Apple og Samsung.

Xiaomi og Huawei i markant fremgang

Mest markant er fremgangen hos Xiaomi, der i årets første kvartal skød 28 millioner nye telefoner ud på markedet, hvilket er en fremgang på 87,8 procent i forhold til året før. Mens Huawei sendte 39,3 millioner mobiler på markedet, hvilket er en fremgang på 13,8 procent.

Samsung og Apple er dog stadig de største spillere på markedet.

Selvom Samsung oplevede en tilbagegang på 2,4 procent sammenlignet med samme kvartal året før, sidder den koreanske gigant stadig på 23,4 procent af smartphonemarkedet.

Apple gik frem med 2,8 procent og har nu en markedsandel på 15,6 procent.

Selv om Apples markedsandel er relativ lav, er den californiske virksomhed førende, når det kommer til indtjeningen.

Tal fra markedsanalyse virksomhed Counterpoint viste i sidste måned, at Apple i det seneste kvartal stod for 90 procent af profitten på hele smartphonemarkedet, mens Apples topmodel iPhone X alene stod for 35 procent af indtjeningen i hele smartphone-industrien.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job