IBM Danmark ramt af faldende omsætning og nyt gigant-underskud

En kæmpe nedskrivning af goodwill betyder, at IBM Danmark kom ud af 2017 med et gigantisk underskud på 884 millioner kroner. Derudover forsætter den danske omsætning med at falde.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM Danmark oplever for femte år i træk en faldende omsætning, og samtidig har virksomheden foretaget en ekstraordinær nedskrivning af goodwill på 635 millioner kroner.

Nedskrivningen betyder, at årets resultat for IBM Danmark lyder på et underskud på 884 millioner kroner.

Det fremgår af IBMs årsregnskab for 2017, der netop er blevet offentliggjort.

Fem år med gigant-underskud

Sidste år indkasserede IBM et underskud på 109 millioner kroner, og årets underskud betyder, at IBM nu for femte år i træk har haft et kæmpe million-underskud.

Således har IBM Danmark i 2013, 2014, 2015, 2016 og nu 2017 har to- og tre cifrede millionunderskud.

Årets omsætning landede på 4,9 milliarder kroner mod 5,2 milliarder året før.

I gang med transformation

I regnskabets ledelsesberetning forklares det, at IBM i disse år er inde i en transformation, hvor mere traditionelle it-ydelser bliver afløst af nye løsninger, der baserer sig på kunstig intelligens og cloud.

Og denne transformation rummer ifølge beretningen også forklaringen på den ekstraordinære nedskrivning af goodwill, der ifølge IBM Danmark skyldes, at "fremtidens indtjening ventes at basere sig på cloudforretningen snarere end den traditionelle forretning".

Af ledelsesberetningen fremgår det desuden, at IBM i maj 2018 gennemførte en kapitalforhøjelse på 491 millioner kroner for at sikre selskabets finansielle grundlag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S