IBM Danmark ramt af faldende omsætning og nyt gigant-underskud

En kæmpe nedskrivning af goodwill betyder, at IBM Danmark kom ud af 2017 med et gigantisk underskud på 884 millioner kroner. Derudover forsætter den danske omsætning med at falde.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM Danmark oplever for femte år i træk en faldende omsætning, og samtidig har virksomheden foretaget en ekstraordinær nedskrivning af goodwill på 635 millioner kroner.

Nedskrivningen betyder, at årets resultat for IBM Danmark lyder på et underskud på 884 millioner kroner.

Det fremgår af IBMs årsregnskab for 2017, der netop er blevet offentliggjort.

Fem år med gigant-underskud

Sidste år indkasserede IBM et underskud på 109 millioner kroner, og årets underskud betyder, at IBM nu for femte år i træk har haft et kæmpe million-underskud.

Således har IBM Danmark i 2013, 2014, 2015, 2016 og nu 2017 har to- og tre cifrede millionunderskud.

Årets omsætning landede på 4,9 milliarder kroner mod 5,2 milliarder året før.

I gang med transformation

I regnskabets ledelsesberetning forklares det, at IBM i disse år er inde i en transformation, hvor mere traditionelle it-ydelser bliver afløst af nye løsninger, der baserer sig på kunstig intelligens og cloud.

Og denne transformation rummer ifølge beretningen også forklaringen på den ekstraordinære nedskrivning af goodwill, der ifølge IBM Danmark skyldes, at "fremtidens indtjening ventes at basere sig på cloudforretningen snarere end den traditionelle forretning".

Af ledelsesberetningen fremgår det desuden, at IBM i maj 2018 gennemførte en kapitalforhøjelse på 491 millioner kroner for at sikre selskabets finansielle grundlag.

PensionDanmark

Senior Data Scientist

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S