IBM Danmark ramt af faldende omsætning og nyt gigant-underskud

En kæmpe nedskrivning af goodwill betyder, at IBM Danmark kom ud af 2017 med et gigantisk underskud på 884 millioner kroner. Derudover forsætter den danske omsætning med at falde.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM Danmark oplever for femte år i træk en faldende omsætning, og samtidig har virksomheden foretaget en ekstraordinær nedskrivning af goodwill på 635 millioner kroner.

Nedskrivningen betyder, at årets resultat for IBM Danmark lyder på et underskud på 884 millioner kroner.

Det fremgår af IBMs årsregnskab for 2017, der netop er blevet offentliggjort.

Fem år med gigant-underskud

Sidste år indkasserede IBM et underskud på 109 millioner kroner, og årets underskud betyder, at IBM nu for femte år i træk har haft et kæmpe million-underskud.

Således har IBM Danmark i 2013, 2014, 2015, 2016 og nu 2017 har to- og tre cifrede millionunderskud.

Årets omsætning landede på 4,9 milliarder kroner mod 5,2 milliarder året før.

I gang med transformation

I regnskabets ledelsesberetning forklares det, at IBM i disse år er inde i en transformation, hvor mere traditionelle it-ydelser bliver afløst af nye løsninger, der baserer sig på kunstig intelligens og cloud.

Og denne transformation rummer ifølge beretningen også forklaringen på den ekstraordinære nedskrivning af goodwill, der ifølge IBM Danmark skyldes, at "fremtidens indtjening ventes at basere sig på cloudforretningen snarere end den traditionelle forretning".

Af ledelsesberetningen fremgår det desuden, at IBM i maj 2018 gennemførte en kapitalforhøjelse på 491 millioner kroner for at sikre selskabets finansielle grundlag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S