IBM Danmark ramt af faldende omsætning og nyt gigant-underskud

En kæmpe nedskrivning af goodwill betyder, at IBM Danmark kom ud af 2017 med et gigantisk underskud på 884 millioner kroner. Derudover forsætter den danske omsætning med at falde.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM Danmark oplever for femte år i træk en faldende omsætning, og samtidig har virksomheden foretaget en ekstraordinær nedskrivning af goodwill på 635 millioner kroner.

Nedskrivningen betyder, at årets resultat for IBM Danmark lyder på et underskud på 884 millioner kroner.

Det fremgår af IBMs årsregnskab for 2017, der netop er blevet offentliggjort.

Fem år med gigant-underskud

Sidste år indkasserede IBM et underskud på 109 millioner kroner, og årets underskud betyder, at IBM nu for femte år i træk har haft et kæmpe million-underskud.

Således har IBM Danmark i 2013, 2014, 2015, 2016 og nu 2017 har to- og tre cifrede millionunderskud.

Årets omsætning landede på 4,9 milliarder kroner mod 5,2 milliarder året før.

I gang med transformation

I regnskabets ledelsesberetning forklares det, at IBM i disse år er inde i en transformation, hvor mere traditionelle it-ydelser bliver afløst af nye løsninger, der baserer sig på kunstig intelligens og cloud.

Og denne transformation rummer ifølge beretningen også forklaringen på den ekstraordinære nedskrivning af goodwill, der ifølge IBM Danmark skyldes, at "fremtidens indtjening ventes at basere sig på cloudforretningen snarere end den traditionelle forretning".

Af ledelsesberetningen fremgår det desuden, at IBM i maj 2018 gennemførte en kapitalforhøjelse på 491 millioner kroner for at sikre selskabets finansielle grundlag.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse