IBM Danmark ramt af faldende omsætning og nyt gigant-underskud

En kæmpe nedskrivning af goodwill betyder, at IBM Danmark kom ud af 2017 med et gigantisk underskud på 884 millioner kroner. Derudover forsætter den danske omsætning med at falde.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM Danmark oplever for femte år i træk en faldende omsætning, og samtidig har virksomheden foretaget en ekstraordinær nedskrivning af goodwill på 635 millioner kroner.

Nedskrivningen betyder, at årets resultat for IBM Danmark lyder på et underskud på 884 millioner kroner.

Det fremgår af IBMs årsregnskab for 2017, der netop er blevet offentliggjort.

Fem år med gigant-underskud

Sidste år indkasserede IBM et underskud på 109 millioner kroner, og årets underskud betyder, at IBM nu for femte år i træk har haft et kæmpe million-underskud.

Således har IBM Danmark i 2013, 2014, 2015, 2016 og nu 2017 har to- og tre cifrede millionunderskud.

Årets omsætning landede på 4,9 milliarder kroner mod 5,2 milliarder året før.

I gang med transformation

I regnskabets ledelsesberetning forklares det, at IBM i disse år er inde i en transformation, hvor mere traditionelle it-ydelser bliver afløst af nye løsninger, der baserer sig på kunstig intelligens og cloud.

Og denne transformation rummer ifølge beretningen også forklaringen på den ekstraordinære nedskrivning af goodwill, der ifølge IBM Danmark skyldes, at "fremtidens indtjening ventes at basere sig på cloudforretningen snarere end den traditionelle forretning".

Af ledelsesberetningen fremgår det desuden, at IBM i maj 2018 gennemførte en kapitalforhøjelse på 491 millioner kroner for at sikre selskabets finansielle grundlag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S